A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. A két érintkező kör sokféleképpen helyezkedhet el a háromszöghöz képest, és sokféleképpen választhatjuk meg a háromszöget meghatározó adatokat is. Oldjuk meg először a feladatot abban a legkézenfekvőbb esetben, ha mindkét kör a háromszög belsejében van (1. ábra), sugaruk , és érintik az oldalt. A , érintési pontokkal 3 részre osztott oldalból | | (1) |
1. ábra Az és egyenesek a beírt kör középpontjában metszik egymást, és hasonlóan számíthatjuk a beírt kör sugarát, a nyert kifejezés alapján pedig a fenti nevező első két tagjának összegét: | | (2) | utóbbi kifejezését abból is megkaphatjuk, hogy az háromszög területét felírjuk mint az , trapéz és az háromszög területének összegét: a trapéz magassága , és . Írható (2) a következő tetszetős alakban is:
Innen látjuk, hogy a körpár ilyen típusú beírása esetén akkor kapunk legnagyobb sugarat, ha a körök közös érintőjének a leghosszabb oldalt választjuk, viszont a legrövidebb oldalt érintő körpár sugara a legkisebb. (2)-t -sel (a fél kerülettel) bővítve és figyelembevételével
(kisebb magassághoz nagyobb , és természetesen nagyobb alap tartozik). Az utolsó kifejezés -et kizárólag az oldalak függvényeként állítja elő. Bemutatjuk a két kör néhány különböző elhelyezkedését anélkül, hogy teljes felsorolást adnánk.
2. ábra A két körnek a háromszög oldalain 4 érintési pontja kell hogy legyen (legalább), ezek közül legalább 2-nek egy oldalon kell lennie (ezek egybe is eshetnek), vagyis a háromszög egyik oldala a két kör közös érintője. Ez lehet az érintkezési pontjukban húzott érintő, és lehet egy külső közös érintő. Lehetséges az is, hogy mindkettő szerepeljen az oldalak között. Ekkor derékszögű a háromszög, és az átfogója tetszés szerinti egyenes lehet, vagy ha a derékszögű háromszögből indulunk ki, ahhoz tetszés szerinti nagyságú körpár írható úgy, hogy mindkettő érintse mindkét befogó egyenesét (az egyik érintheti emellett az átfogó egyenesét is, 2. ábra).
3. ábra A közös belső érintő mellett a másik két oldalt alkothatja a körök egy‐egy további érintője (3. ábra). A körök eshetnek a háromszög valamelyik szögtartományába, egy ilyen szög csúcsszögének a tartományába, vagy a háromszög egy külső szögének a tartományába. A 3. ábra háromszögének adataiból meghatározzuk alább a körök sugarát. A szaggatott vonalak további lehetséges érintőket mutatnak. Ezek az háromszög két-két megfelelő oldalegyenesével ismét egy‐egy olyan háromszöget alkotnak, melynek az adott körök 2‐2 oldalát érintik. Ha a háromszög egyik oldala a két kör közös külső érintője, akkor is eshetnek a körök a háromszöghöz képest különböző tartományokba. Az 1. ábra feltüntet a beírt körpáron kívül még egy körpárt. Néhány további példát a 4. ábra mutat.
4. ábra Az olvasóra bízzuk az összes lehetséges esetek felkutatását. Ezekre a fentiekhez hasonlóan határozható meg és (1)-hez hasonló kifejezések adódnak azzal, hogy a nevezőben helyett léphet fel és az előjelek változhatnak, ‐ a harmadik tagé is.
Térjünk most vissza a 3. ábra esetére. Itt | | Lényeges különbség (1)-hez képest a nevezőben a 2-es tag hiánya.
Fejéregyházi Sándor (Budapest, I. István g., IV. o. t.)
|