Feladat: 470. matematika feladat Korcsoport: 16-17 Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Andrási S. ,  Avvakumovits O. ,  Balatoni F. ,  Bárdos A. ,  Bártfai P. ,  Bereznai I. ,  Biczó G. ,  Borbály J. ,  Bujdosó A. ,  Búza T. ,  Csernyák L. ,  Darvas I. ,  Deák Judith ,  Deseő Z. ,  Eördögh M. ,  Fülöp J. ,  Gyapjas F. ,  Haász Anna ,  Hátsági V. ,  Hoffmann S. ,  Horváth I. ,  Huszár k. ,  Kántor S. ,  Kiss A. ,  Klofszky E. ,  Kollár L. ,  Kontur L. ,  Kovács F. ,  Kovács László (Debrecen) ,  Kozma Vera ,  Küttel I. ,  Kövecs J. ,  Lackner Györgyi ,  Marik M. ,  Marx Klára ,  Micsei S. ,  Németh Gy. ,  Papp Z. ,  Pergel J. ,  Rácz M. ,  Reichlin M. V. ,  Rockenbauer Magda ,  Rozgonyi I. ,  Rusznyák A. ,  Schmidt Eligius ,  Schúder J. ,  Sélley G. ,  Simon J. ,  Sohár P. ,  Sóti F. ,  Szabó D. ,  Szilárd M. ,  Tahy P. ,  Tilesch F. ,  Tisovszky J. ,  Tomor B. ,  Tornyos F. ,  Tóth Mária ,  Vigassy J. ,  Weisz B. ,  Zawadowski Alfréd ,  Zobor E. 
Füzet: 1953/március, 75 - 76. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Súlyvonal, Szögfelező egyenes, Síkgeometriai számítások trigonometria nélkül körökben, Háromszögek szerkesztése, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1952/szeptember: 470. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

I. megoldás: Képzeljük a feladatot megoldottnak (1. ábra). A betűzést az ábra mutatja.

 
 
1. ábra
 

Egészítsük ki ábránkat a háromszög köré írt körrel és messe az A1 ponton átmenő oldalfelező merőleges azt a BC ívet, amelyen nincs rajta az A pont, F-ben. Mivel a húrfelező merőleges a húrhoz tartozó körívet is felezi, azért a BF ív=FC ívvel és így a kerületi szögek tétele alapján az fa szögfelező meghosszabbítása átmegy az F ponton. Ebből viszont az is következik, hogy A3 mindenkor (hacsak A1 nem azonos A2) A1 és A2 között fekszik, vagyis ma< <fa<s. (Ha A1 azonos A2-vel, akkor a háromszög egyenlő szárú ma=fa=sa és a feladat határozatlan.)
Eszerint a szerkesztés menete: Felveszünk a BC=a oldal hordozó egyenesét és azon az A2 pontot. Az A2-ben az a-ra emelt merőlegesre felmérjük az A2A=ma távolságot. Az A pontból, mint középpontból az fa és sa szakaszokkal rajzolt körívek metszik ki az A2-nek ugyanazon az oldalán, az A3 és A1 pontokat. (A3 pont fa<sa miatt A2 és A1 között.) Az A1-ben a-ra emelt merőleges metszéspontja az AA3 szögfelezővel szolgáltatja az F pontot. Az AF húrfelező merőleges egyenes metszi ki az A1F egyenesből a háromszög köré írt kör középpontját: K-t. E pont kerül KA=KF sugárral rajzolt kör metszése az a oldal hordozójával adja a B és C csúcspontokat.
 

Kozma Vera (Bp. V., 1. sz. textilip. techn. II. o. t.)
 

II. megoldás: Az A1 és A3 pontok megszerkesztése után, az F pont és a körülírt kör nélkül is, megszerkeszthetjük a B és C csúcspontokat.
Rajzoljuk meg az A csúcsponton át az fa-ra merőleges külső szögfelezőt, amely az a oldal hordozóját az A'3 pontban metszi. (2. ábra)
 
 
2. ábra
 

Az A3A'3 szakasz fölé, mint átmérő fölé rajzolt kör (amely Thales tétele alapján átmegy az A ponton), nem egyéb, mint a BC oldalhoz tartozó A-n átmenő Apollonius-féle kör. Állítjuk, hogy az A1 pontból ezen körhöz szerkesztett érintő A1T=A1B=A1C=a2.
Bizonyítás: Legyen A1A3=p, A1A'3=q, akkor
A3CA3B=A'3CA'3B,
vagyis
a2-pa2+p=q-a2q+a2.
A törteket eltávolítva és rendezve
2a2=8pq,
amiből
a2=pq.

De az A1 pontból a körhöz szerkesztett érintő ‐ ismert tétel alapján ‐ mértani középarányos a p és q metszetek között, vagyis tényleg A1T=a2.
 

Schmidt Eligius (Bp. I., Fürst S. g. III. o. t.)