Feladat: 306. matematika feladat Korcsoport: 18- Nehézségi fok: átlagos
Megoldó(k):  Kántor Sándor 
Füzet: 1951/november, 159 - 160. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Térfogat, Tetraéderek, Feladat
Hivatkozás(ok):Feladatok: 1951/május: 306. matematika feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Válasszuk ki a három leghosszabb testmagasságot: m1, m2, m3. Legyen ezek talppontja rendre: M1, M2, M3. Fordítsuk úgy a tetraédert, hogy az alaphoz m1 magasság tartozzon. Az M2 és M3 pontok a tetraéder egy‐egy oldallapján vannak. Ezek közül az egyik, pl. az M2-n átmenő oldallapon fekvő alapélt jelöljük a-val, az alaplap a-hoz tartozó magasságát m-mel, ekkor amm1 a tetraeder hatszoros köbtartalma.

 
 

Kössük össze m és a egyenesek metszéspontját az M2 ponttal, ezáltal oly derékszögű háromszög keletkezik, melynek átfogója m, egyik befogója m2, eszerint mm2. Az m3 magasság az a él egyik végpontjából indul ki. Kössük össze az él másik végpontját is az M3 ponttal, ezáltal oly derékszögű háromszög keletkezik, melynek átfogója a, egyik befogója m3, eszerint am3. E két egyenlőtlenség figyelembevételével
amm1m1m2m3.
tehát a tetraéder hatszoros térfogata nagyobb vagy legfeljebb egyenlő a három legnagyobb testmagasság szorzatával.
Az egyenlőség akkor és csakis akkor következik be, ha mind a két derékszög egyenessé fajul, ekkor m egybeesik m2-vel, a pedig m3-mal. Ilyen a tetraéder, ha három lapja páronként merőleges egymásra, tehát derékszögű csúcsa van.
 

Kántor Sándor