Feladat: I.27 Korcsoport: - Nehézségi fok: -
Füzet: 2002/május, 298. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Feladat

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

A ,,Francia zászló'' probléma egy szabályozási feladat. Egymás mellett levő N darab, egyformán működő cellát olyan állapot-átmenet függvénnyel (cellába írandó képlettel) kell ellátni, aminek hatására az N cellában a francia zászló mintázata alakul ki: az első N/3 cella piros, a második N/3 cella fehér, a harmadik N/3 cella pedig kék színű lesz.
A kiinduló állapotban a bal szélső cellát impulzus éri, aminek hatására három hullám (i,j,k) indul ki belőle. Minden cellában 1 időegységig tartózkodik az i-hullám, majd továbblép a jobb oldali szomszédjába, a j-hullám 2, a k-hullám pedig 5 időegységig tartózkodik egy-egy cellában, mielőtt a következőbe jut. Az i-hullám a jobb szélső cellából visszaverődik és kiolt minden hullámot, amivel találkozik.
Ha egy cellát i-hullám ér, akkor az eredetileg szürke cella kék színű lesz, ha j-hullám éri, akkor fehér, ha pedig k-hullám, akkor piros. Ha a visszavert i-hullám ér egy cellához, akkor annak színe a továbbiakban nem változik. Az ábrákon az egyes lépéseknek az egyes sorok felelnek meg. (Az ábrák a lap hátsó borítóján találhatók.)

 
 

1. ábra
 

 

2. ábra
 

 

3. ábra
 

Ha a bal szélső cellát újabb impulzus éri, akkor újra elindítja az i-, j- és k-hullámot, s a mintázat újra kialakul (2. ábra). Ha pedig a cellasort szétszakítjuk (beszúrunk a táblázatba egy üres oszlopot), akkor a mintázat külön-külön mindkét részben kialakul. (3. ábra)
Készítsünk Excel állományt (I27.XLS) a ,,Francia zászló'' probléma megoldására.