A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az első néhány számban a feladatsorok nem fedik le teljes egészében a hivatalos követelményrendszert, hogy a már tanult ismereteket kelljen csak felhasználni a megoldáshoz. Igyekszünk a feladatsorok nehézségét az éles sorokhoz igazítani, vagyis ‐ az előző évekhez képest ‐ könnyebbek lesznek.
I. rész
1. A karát egy viszonyszám, amely megmutatja, hogy mekkora az aranyötvözetben az arany tömegaránya. Hány gramm ezüstöt tartalmaz egy 10 karátos 0,06 kg tömegű nyaklánc, amely csak aranyat és ezüstöt tartalmaz, ha a színarany 24 karátos? Hány gramm aranyat olvasszon a nyaklánchoz az ötvös, ha 18 karátos ötvözetet szeretne létrehozni? Az ötvösmester pontosan 25 éve hordja az egyik aranygyűrűjét, és megállapította, hogy időközben a gyűrű aranytartalmának tömege 0,012 milligrammal csökkent. Számítsuk ki, hogy naponta hány aranyatom vált le a gyűrűről, ha 197 gramm arany hozzávetőlegesen darab aranyatomot tartalmaz. (Feltételezzük, hogy a kopás egyenletesen ment végbe, és tudjuk, hogy ezen időszakban 5 szökőév volt.)
2. Egy derékszögű háromszög egyik befogójának hossza egyenlő a másik két oldalhossz számtani közepével, kerülete 276 egység. Mekkora a háromszög köréírt körének a területe? Mekkora a háromszög beírt körének a kerülete?
3. Melyik az a legkisebb pozitív egész szám, amelynek négyzete osztható 504-gyel? Az első 504 természetes szám közül véletlenszerűen kiválasztunk egyszerre négy különböző számot. Mekkora a valószínűsége, hogy legalább az egyik nagyobb 400-nál? Melyik számrendszerben írtuk fel a háromjegyű 352 számot, ha értéke egyenlő lett a hatos számrendszerben felírt 504 értékével?
4. A KöMaL Facebook oldalán minden bejegyzésnél pontosan 2 vagy pontosan 3 (különböző) szerepel az előre meghatározott 10-féle hashtagből, melyek között megtalálható a #ankét és a #kömalpóló is. Az adminisztrátorok megállapodtak, hogy amennyiben egy bejegyzésnél szerepel a #ankét, akkor szerepel a #kömalpóló is. Hány poszt jelenhet meg októberben úgy, hogy bármely kettőben különbözzön a hashtagek halmaza, ha ősszel minden posztban szerepel a #kömalpóló? (3 pont) Az adminisztrátorok eredeti megállapodásának betartásával hány poszt jelenhet meg úgy, hogy bármely kettőben különbözzön a hashtagek halmaza, ha más megállapodás nincs? A két adminisztrátort megkérdezték, hogy összesen hányan kedvelték a szeptemberi bejegyzéseket. Az egyik így válaszolt: ,,Minden szeptemberi bejegyzést ugyanannyian lájkoltak. Ha 2-vel kevesebb bejegyzés lett volna és mindegyiket 42-vel többen kedvelték volna, akkor 744-gyel több lájkot gyűjtöttünk volna.'' A másik adminisztrátor válasza így hangzott: ,,Ha 3-mal többször posztoltunk volna, de mindegyiket félszázzal kevesebben kedvelték volna, akkor 976-tal kevesebb lájkunk lett volna.'' Összesen hány lájkot gyűjtöttek szeptemberben?
II. rész
5. Adott a kör, amelynek egyenlete és a pont, ahol valós paraméter. Határozzuk meg a valós paraméter összes értékét, amelyre a körön kívül helyezkedik el. Legyen az szakasz a kör azon átmérője, amelyre illeszkedik a pont. Számítsuk ki az és a pont koordinátáit! A körön belül véletlenszerűen rábökünk egy pontra. Adjuk meg annak a valószínűségét, hogy a kiválasztott pont nincs messzebb a kör középpontjától, mint a pont!
6. Nevesincs szigeten felmérést végeztek az idén érettségiző 152 diák megkérdezésével. Az első kérdés arra vonatkozott, hogy ki hány tárgyból vizsgázik közép-, illetve emelt szinten. A válaszokat az alábbi táblázat mutatja:
Például 20 olyan diák van, aki 4 tárgyból középszintű, 1 tárgyból pedig emelt szintű vizsgára jelentkezett, ugyanakkor 5 tanuló 3 tárgyból középszinten vizsgázik, emelt szintű vizsgát pedig idén nem tesz. Összesen hány emelt szintű vizsgát terveznek a diákok? Hányan érettségiznek pontosan 5 tárgyból? Határozzuk meg a legfeljebb 4 tárgyból vizsgázók között a középszintű vizsgák számának leggyakoribb értékét, illetve mediánját! Számítsuk ki az egy főre jutó átlagos vizsgaszámot!
7. Olaszországi kirándulása során Zéta méréssel meghatározta a pisai ferde torony épületének hosszát. A torony talpától először kimért 48 métert abba az irányba, amerre a torony dől, és innen a torony teteje 54,7 fokos szögben látszott. Ezután ugyanabban az irányban még 24 métert ment, ahonnan a torony teteje már csak 42 fokos szögben látszott.
Határozzuk meg a torony hosszát Zéta mérési eredményei alapján, majd adjuk meg annak százalékos eltérését a torony valódi hosszúságától, amely 56,3 méter. Mekkora szöget zár be az épület a vízszintes talajjal?
Zéta öccse, Zétény felment a toronyba és közben megszámolta a lépcsőket. Felérve megállapította, hogy a lépcsőfokok száma egy olyan mértani sorozat harmadik eleme, amelyhez hozzáadva a második elemet 336-ot kapunk összegként. Ugyanezen sorozat ötödik eleméből kivonva a harmadik elemet, a különbség . Hány lépcsőfok van a pisai ferde toronyban?
8. Adott a valós számok lehető legbővebb részhalmazán értelmezett függvény. Írjuk fel az és a függvények hozzárendelési szabályát, határozzuk meg értelmezési tartományukat és értékkészletüket. Adjuk meg az , illetve a függvény egy-egy olyan leszűkítését, amelynek értékkészlete
| a természetes számok halmaza; |
| a racionális számok halmaza. |
9. Egy 7 dm hosszúságú szakaszt felosztunk két részre. Bizonyítsuk be, hogy az így kapott egyik szakaszhossz köbének és a másik szakaszhossz négyzetének szorzata akkor a legnagyobb, ha az egyik szakasz hossza 42 cm. Hány olyan különböző háromszög van, amelynek két oldala az részben kapott két szakasz, és a harmadik oldalának hossza is centiméterben mérve egész szám? Mekkora lehet a legnagyobb belső szöge annak a háromszögnek a fentiek közül, amelynek oldalhosszai számtani sorozatot alkotnak?
|