Cím: A 42. Nemzetközi Fizikai Diákolimpia elméleti feladatai
Füzet: 2011/október, 423 - 426. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Nemzetközi Fizika Diákolimpia

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

 

A 42. Nemzetközi Fizikai Diákolimpia elméleti feladatai*


1. feladat. Egy háromtest-probléma és a LISA
 
1.1. M és m két egymást vonzó tömegpont, melyek R, illetve r sugarú körpályán mozognak a közös tömegközéppontjuk körül. Fejezd ki az M és m tömegpontokat összekötő szakasz ω0 szögsebességét R, r, M, m és a G gravitációs állandó segítségével!
 
1.2. Egy harmadik, infinitezimálisan kicsi μ tömegű testet úgy helyezünk el, hogy azonos síkban, körpályán mozogjon a közös tömegközéppont körül, és maradjon nyugalomban az M és m tömegű testekhez képest, ahogy az 1. ábrán látható. Tegyük fel, hogy ez a test nem esik egy egyenesbe az M és m testekkel. Fejezd ki a következő mennyiségeket R és r függvényében:
1.2.1. μ és M távolságát,
1.2.2. μ és m távolságát,
1.2.3. μ és a tömegközéppont távolságát.


1. ábra. Három test pályája egy síkban
 

1.3. Tekintsd az M=m esetet. A μ testet kicsit kitérítjük radiális irányban (az O ‐ μ egyenes mentén). Mekkora μ egyensúlyi helyzet körüli rezgésének körfrekvenciája ω0-lal kifejezve? Tedd fel, hogy μ perdülete megmarad.
A Laser Interferometry Space Antenna (LISA) három egyforma űrhajó együttese a kisfrekvenciás gravitációs hullámok detektálására. A három űrhajó egy szabályos háromszög csúcsaiban helyezkedik el, ahogy a 2. és 3. ábrán látható. Az oldalak (más néven ,,karok'') kb. 5,0 millió km hosszúak. A LISA-együttes egy, a Földéhez hasonló pályán 20-kal lemaradva követi a Nap körül a Földet. Mindegyik űrhajó egy saját, kicsit döntött pályán kering a Nap körül. Ennek eredményeként a három űrhajó keringeni látszik a közös középpontjuk körül, évente egy fordulatot megtéve.


2. ábra. A LISA pálya vázlata. A három űrhajó közös középpontjuk körül kering 1 éves periódusidővel. Kezdetben 20-kal lemaradva követik a Földet*
 


3. ábra. A Földet követő három űrhajó nagyított képe. A, B és C a három űrhajó a szabályos háromszög csúcsaiban
 



Az űrhajók folyamatosan lézerjeleket bocsátanak ki és fogadnak egymás közt. A gravitációs hullámokat úgy mutatják ki, hogy a karok hosszának kicsiny változásait detektálják interferometriás módszerekkel. Gravitációs hullámok pl. úgy keletkezhetnek, hogy nagytömegű testek (pl. fekete lyukak) ütköznek a szomszédos galaxisokban.

 
1.4. A három űrhajó síkjában mekkora egy űrhajó relatív sebessége egy másik űrhajóhoz képest?


 
2. feladat. Elektromosan töltött szappanbuborék
Egy gömb alakú szappanbuborék belsejében a levegő sűrűsége ϱi, a hőmérséklet Ti, a buborék sugara R0, amit ϱa sűrűségű, Pa atmoszférikus nyomású és Ta hőmérsékletű külső levegő vesz körül. A szappanhártya felületi feszültsége γ, sűrűsége ϱs, vastagsága pedig t. A szappanhártya tömege és felületi feszültsége nem változik a hőmérséklet változásával. Feltehetjük, hogy R0t.
Jól ismert, hogy a dE energia, ami a szappanhártya-levegő egy oldali határfelületét dA területtel megnöveli, így adható meg: dE=γdA, ahol γ a hártya felületi feszültsége.
 
2.1. Fejezd ki a ϱiTiϱaTa arányt a következő változókkal: γ, Pa és R0.
 
2.2. Add meg a ϱiTiϱaTa-1 kifejezés számszerű értékét a következő adatok felhasználásával: γ=0,0250Nm-1, R0=1,00 cm, illetve Pa=1,013105Nm-2.

 
2.3. Kezdetben a buborék belsejében a levegő melegebb, mint kívül. Add meg számszerűen azt a minimális Ti belső hőmérsékletet, ami elegendő ahhoz, hogy a buborék lebegjen a nyugvó levegőben! Az előzőekben megadottakkal együtt használd fel a következő adatokat: Ta=300 K, ϱs=1000kgm-3, ϱa=1,30kgm-3, t=100 nm és g=9,80ms-2.
A keletkezése után hamarosan a buborék hőmérsékleti egyensúlyba kerül a környezetével. Természetesen ekkor a buborék a talaj felé esik, ha a levegő nem mozog.
 
2.4. Add meg paraméteresen a felfelé áramló levegő minimális u sebességét, ami ahhoz kell, hogy megakadályozza a termikus egyensúlyban lévő buborék leesését! Válaszodat add meg ϱs, R0, g, t és a levegő η viszkozitása segítségével! Feltételezheted, hogy az áramlási sebesség olyan kicsiny, hogy a Stokes-törvény alkalmazható, továbbá elhanyagolhatod a buborék sugarának változását, miközben a hőmérséklet a buborék belsejében az egyensúlyi értékre csökken. A Stokes-törvény így adja meg a közegellenállási fékező erőt: F=6πηR0u.
 
2.5. Számítsd ki az u áramlási sebesség számszerű értékét, ha
η=1,810-5kgm-1s-1.

Az eddigi számítások azt sugallják, hogy a γ felületi feszültség figyelembe vétele csak nagyon kis mértékben befolyásolja az eredmények pontosságát. A további alkérdések esetében hanyagold el a felületi feszültségből adódó tagokat.
 
2.6. Most a gömb alakú buborék legyen egyenletesen feltöltve q töltéssel. Vezess le egy olyan egyenletet, ami tartalmazza a buborék R1 új sugarát, továbbá a következő mennyiségeket: R0, Pa, q és a vákuum ε0 permittivitását (más néven a vákuum dielektromos állandóját)!
 
2.7.
 
Tegyük fel, hogy a buborék teljes töltése nem túlságosan nagy (azaz q2ε0R04Pa), és ezért a buborék sugarának növekedése kicsiny. Add meg közelítőleg a buborék sugarának ΔR megváltozását, ahol R1=R0+ΔR! Használd a következő közelítést: (1+x)n1+nx, ha x1.
 
2.8. Fejezd ki a buborék álló levegőben való lebegéséhez szükséges q töltést a következő mennyiségek függvényében: t, ϱa, ϱs, ε0, R0, Pa! Számítsd ki a q töltés számszerű értékét is! A vákuum permittivitása: ε0=8,8510-12 farad/m.
 
3. feladat. Ion szóródása semleges atomon
3.feladat.(100 éves a Rutherford-atommodell)

Egy m tömegű, Q töltésű iont indítunk nagyon távolról, nemrelativisztikus v0 kezdeti sebességgel egy Mm tömegű, semleges atom felé, melynek elektromos polarizálhatósága α. Az ütközési paraméter nagysága b (lásd a 4. ábrát).

4. ábra
 

A közeledő ion E elektrosztatikus tere folyamatosan polarizálja az atomot, melynek következtében az atom
p=αE
elektromos dipólmomentumra tesz szert. A feladat megoldása során minden sugárzási veszteséget hagyj figyelmen kívül!
 
3.1. Számítsd ki az Ep elektromos térerősséget egy, az O origóban elhelyezkedő p dipólmomentumú ideális elektromos dipólustól r távolságra a dipólus tengelye mentén (lásd az 5. ábrát)!

5. ábra
 

3.2. Vezesd le a polarizált atom által az ionra ható f erő kifejezését! Mutasd meg, hogy ez az erő ‐ az ion töltésének előjelétől függetlenül ‐ vonzó jellegű.
 
3.3. Határozd meg az ion és az atom kölcsönhatásából származó elektromos potenciális energiát α, Q és r függvényében!
3.4. Határozd meg az ion és az atom közötti legkisebb, a 4. ábrán rmin-nel jelölt távolságot!
 
3.5. Ha a b ütközési paraméter kisebb egy kritikus b0 értéknél, az ion spirális pályán az atomba zuhan. Ebben az esetben az ion semlegesítődik, az atom töltése pedig megnő. Ez a folyamat ,,töltés-kicserélődési'' kölcsönhatás néven ismert. Mekkora az ion‐atom ütközés A=b02π módon számolható hatáskeresztmetszete egy ilyen töltés-kicserélődéses folyamat esetén?


* A hivatalos megoldást és a mérési feladatokat a KöMaL novemberi számában ismertetjük.
A feladatok kidolgozására 5 óra állt rendelkezésre.
 

*Forrás: D. A. Shaddock, ``An Overview of the Laser Interferometer Space Antenna'', Publications of the Astronomical Society of Australia, 2009, 26, pp. 128‐132.