Cím: Beszámoló a 2009. évi Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról
Szerző(k):  Horváth Gyula ,  Zsakó László 
Füzet: 2009/október, 386 - 387. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Egyéb (KöMaL pontverseny is)

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Eredményeink
 

2009. augusztus 8‐15. között rendezték a 2009. évi Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát (IOI) Bulgáriában, Plovdivban. A versenyen 80 ország 301 versenyzője vett részt.
Versenyzőink közül Gévay Gábor (Szeged, Ságvári Endre Gimnázium) szerzett egyedül bronzérmet, a másik két versenyzőnk néhány ponttal lemaradt az éremszerzéstől. Eredményeink:
118. Gévay Gábor (bronzérem) Szeged, Ságvári Endre Gimnázium,
155. Englert Péter, Zalaegerszeg, Zrínyi Miklós Gimnázium
161. Danner Gábor, Szeged, Ságvári Endre Gimnázium.
 
Szakmai értékelés
 

Eredményünk a tavalyinál gyengébb lett, aminek részben az volt az oka, hogy csapatunk csak három tagból állt. A negyedik, aranyéremre is esélyes (tavalyi ezüstérmes) versenyzőnk indulás előtt sajnos kórházba került és már nem tudtunk tartalék versenyzőt behívni a csapatba.
Kiemelkedően szerepelt Kína, Tajvan, Egyesült Államok, Japán, Korea csapata. Mögöttük is határozottan jellemző a kelet-ázsiai országok előretörése.
Az IOI-val párhuzamosan megrendezett konferencián egyértelműen kiderült, hogy a nálunk jobban szereplő országok (az USA kivételével) lényegesen több időt fordítanak az informatika, s azon belül is a problémamegoldás tanítására, mint a magyar közoktatás. Minden korábbinál egyértelműbbé vált, hogy nem nyugat-Európát kell példának tekintenünk, hanem a Távol-keleti országokat, illetve a szovjet utódállamokat. Emiatt nekünk a központi felkészítésen olyan témákkal kell foglalkoznunk, amelyek ezekben az országokban hivatalos tananyagok, s a központi felkészítést sokkal magasabb szintről kezdhetik.
Sok sikeresebben szereplő ország példája azt mutatja, hogy az eredményes szerepléshez korszerű tehetséggondozó rendszerre van szükség. Ennek alapja ma is létezik, a Nemes Tihamér OKSZTV és az Informatika OKTV. Erre épül a két éve indított Neumann János Tehetséggondozó Program, amely regionális szinten terveink szerint idén is 400, országos szinten pedig 60 tehetséges diák felkészítését teszi lehetővé, havi 1-1 foglalkozással. A nemzetközi tapasztalatok alapján erre épül egy Internetes tehetséggondozó program a legjobb 12-15 tanulónak, akik nagy eséllyel pályázhatnak az olimpiai csapatba kerülésre. Ehhez a programhoz az NJSZT elkészítette a tananyagot, amelyet ingyen ad segédkönyv formájában a résztvevő tanulóknak. Alapvető problémának tartjuk azonban, hogy regionális és helyi szinten sem megoldott az ilyen tehetséggondozó szakkörök indítása.
Az iskolák sem veszik be ezt kötelező órának, regionális szinten sincs semmilyen anyagi forrás a lebonyolításra, ráadásul a hazai informatikai szakma jelentős része nem hajlandó még tudomást sem venni a középiskolás tehetséggondozásról.
A 20-25 fős diákolimpiai válogatóversenyt is egy felkészítéshez kapcsoljuk, amelyen a tavalyihoz hasonlóan 6 versenyzőt választunk ki. A verseny után következik az olimpikonok felkészítése, minden felkészítés után újabb versennyel, ahol kiválasztjuk a végleges, 4 fős olimpiai csapatot. Ezután következik ‐ az LSI Alapítvány támogatásával ‐ az intenzív felkészülés, amelyre így további 1-2 hónap áll rendelkezésre.
Ahhoz, hogy ez a folyamat sikeres legyen, továbbra is szükségünk van az Oktatási Minisztérium támogatására, ahogyan arra a korábbi években többször is volt példa.
 
A következő informatikai olimpiák
 

17. Közép-Európai Informatikai Diákolimpia, Kassa, Szlovákia, 2010. július
22. Nemzetközi Informatikai Diákolimpia, Waterloo, Kanada-Ontario, 2010.
18. Közép-Európai Informatikai Diákolimpia, Lengyelország, 2011.
23. Nemzetközi Informatikai Diákolimpia, Pattaya City, Thaiföld, 2011.