Cím: Matematika az ELTE TTK-n - a bolognai rendszerben
Szerző(k):  ELTE TTK 
Füzet: 2006/január, 8 - 9. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Egyéb írások

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Pályaválasztás előtt álló kedves barátunk! Feltételezzük, hogy ha e sorokat olvasod, akkor nem idegen számodra a matematika. Felmerülhetett már benned az a gondolat, hogy életpályádul ennek a szép tudománynak a művelését vagy tanítását választod, szeretnél megismerkedni alkalmazásaival a műszaki és gazdasági élet különböző területein vagy akár a banki szférában. Esetleg még nem döntöttél, de mégis matematikából folytatnál leginkább felsőfokú tanulmányokat.
Minderre lehetőséged nyílik az ország egyik legnagyobb múltú egyetemén, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán, ahol olyan világhírű professzoroktól tanulhatsz, mint Lovász László vagy Laczkovich Miklós. Pezsgő diákélet vár rád az ELTE korszerű számítógépparkkal felszerelt, a KöMaL szerkesztőségének is otthont adó modern lágymányosi épületegyüttesében.

 
A bolognai képzési rendszerbe illeszkedik a BSc képesítést nyújtó hároméves matematika alapszak. Ha erre jelentkezel, az első évben még nem kell eldöntened, hogy mi is érdekel leginkább. Módodban áll viszont annak megválasztása, hogy előismereteidnek, képességeidnek vagy éppen tanulási kedvednek megfelelően milyen szinten, milyen részletességgel sajátítod el az első év kötelező törzsanyagát.
Ezután kell csak elhatároznod, hogy az alábbi négy szakirány melyikén kívánsz továbbhaladni.
A matematikus szakirány programjának kialakításában megpróbáltunk minél többet megőrizni méltán világhírű hagyományainkból. Az itt tanultak szilárd alapokat nyújtanak a modern matematika műveléséhez. Felkészítünk a leendő kutatói munkára. A legkiemelkedőbb hallgatók az egyetemi oktatásba is bekapcsolódhatnak, és világszerte jó eséllyel pályázhatnak ösztöndíjakra.
Az egyetemen végzett általános- és középiskolai matematikatanárok iránt igen nagy a kereslet ‐ még külföldön is. Ezt a tanárképzés tantervének összeállításakor is szem előtt tartottuk. Az oktatási program a magas színvonal mellett az iskolai igényekre összpontosít. Lehetőség van szakfordítói képesítés megszerzésére is.
Az alkalmazott matematika szinte minden tudományban nélkülözhetetlen. Gazdasági elemzők megállapításai szerint a műszaki, matematikai képzettségű munkaerő iránt egyre növekszik az igény. Ajánljuk ezt a szakot azoknak, akik a matematika szépsége mellett annak alkalmazhatóságát is értékelik.
A tartalmában új, elemző matematikus szakirányt azon jelentkezők számára indítjuk, akik ismereteiket elsősorban a matematikán kívül szeretnék gyümölcsöztetni. Itt szerzett tudásukat hasznosíthatják például gazdasági területen, médiában, a matematika népszerűsítésében, a közművelődésben.
 

A BSc alapképzést további 2 éves szakasz követheti (MSc), egyetemünk ennek elvégzésére is nyújt programot. De végzett hallgatóink más, a bolognai rendszerben működő oktatási intézmény hasonló programján is folytathatják tanulmányaikat. Az MSc szakokat végzettek közül a legkiválóbbak számára biztosítjuk az egyetemen a doktori fokozat megszerzésének lehetőségét (PhD-képzés).
 

Egyetemünkön gondosan ápolt hagyomány, hogy a rátermett, tehetséges diákok neves professzorok vezetésével bekapcsolódnak a tudományos kutatásba. Eredményeikről a Tudományos Diákköri Konferencián számolhatnak be. Ez két lépcsőben zajlik: az országos megmérettetésen azok a pályamunkák vehetnek részt, amelyeket az egyetemi zsűri arra méltónak ítélt. A legjobb dolgozatok még a hallgatók tanulmányai alatt megjelenhetnek rangos nemzetközi szakfolyóiratokban.
 

Idén az ELTE adott otthont az országos konferenciának, ahol diákjaink több szekcióban is igen szép eredményt értek el: Juhász András, Nagy Marianna és Vértesi Vera első díjban, Kalmár Boldizsár és Patakfalvi Zsolt pedig második díjban részesült. Közülük Juhász András és Vértesi Vera elnyerte a diákoknak adható legmagasabb kitüntetést, a 100 ezer Ft jutalommal járó Pro Scientia érmet is. Az alábbiakban Patakfalvi Zsolt (algebra és gráfelmélet tagozat) díjnyertes dolgozatából adunk ízelítőt.