Cím: A 46. Nemzetközi Matematikai Diákolimpia feladatai
Füzet: 2005/szeptember, 323 - 324. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Nemzetközi Matematikai Diákolimpia

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Első nap
 

1. Adott hat pont az ABC egyenlőoldalú háromszög oldalain: A1 és A2 a BC oldalon, B1 és B2 a CA oldalon, C1 és C2 az AB oldalon, úgy, hogy ezek a pontok egy A1A2B1B2C1C2 konvex hatszög csúcsai, amelynek az oldalai egyenlő hosszúságúak. Bizonyítsuk be, hogy az A1B2, B1C2 és C1A2 egyenesek egy ponton mennek át.
 
2. Legyen a1,a2,... egész számoknak egy olyan sorozata, aminek van végtelen sok pozitív tagja és végtelen sok negatív tagja is. Tudjuk, hogy minden pozitív egész n-re az a1,a2,...,an számok n-nel osztva n különböző maradékot adnak. Bizonyítsuk be, hogy minden egész szám pontosan egyszer fordul elő a sorozatban.
 
3. Legyenek x, y, z pozitív valós számok, amelyekre teljesül xyz1. Bizonyítsuk be, hogy fennáll az
x5-x2x5+y2+z2+y5-y2y5+z2+x2+z5-z2z5+x2+y20
egyenlőtlenség.
 
Második nap
 

4. Tekintsük azt az a1,a2,... sorozatot, amit az
an=2n+3n+6n-1(n=1,2,...)
képlet definiál. Határozzuk meg az összes olyan pozitív egész számot, ami relatív prím a sorozat minden tagjához.
 
5. Az ABCD konvex négyszög BC és AD oldalai egyenlő hosszúságúak és nem párhuzamosak. Legyenek E, illetve F rendre a BC, illetve AD oldal olyan belső pontjai, amikre BE=DF teljesül. Az AC és BD egyenesek metszéspontja P, a BD és EF egyenesek metszéspontja Q, az EF és AC egyenesek metszéspontja R. Tekintsük az összes PQR háromszöget, amint E és F változnak. Bizonyítsuk be, hogy ezen háromszögek körülírt köreinek van egy P-től különböző közös pontja.
 
6. Egy matematikaversenyen 6 feladatot kellett a versenyzőknek megoldani. Bármelyik két feladatra igaz az, hogy a versenyzők 25 részénél többen oldották meg mindkét feladatot. Senki nem oldotta meg mind a 6 feladatot. Bizonyítsuk be, hogy volt legalább 2 olyan versenyző, aki pontosan 5 feladatot oldott meg.