Cím: Az Iskolarádió matematika szakköre
Füzet: 1976/október, 77. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Egyéb írások

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

Az egész együtthatós polinomoknak a természetes számokon vett értékei egész számokból álló sorozatokat alkotnak, így körükben számelméleti összefüggések után kutathatunk. Ilyen tárgyú vizsgálódások folynak a miskolci Földes Ferenc Gimnázium tanulóinak azon a szakkörén, amely alapján a november 8-án (3. műsor, 15.30-16.00) elhangzó

 

Tapasztalat és bizonyítás
 

c. adásunk készült. Ha nem sajnáljuk a fáradságot, és kiszámítjuk a sorozatnak elég sok elemét, akkor összefüggések kezdenek kibontakozni. Ezek általános érvényét természetesen be kell bizonyítani, és eközben újabb összefüggésekre is bukkanhatunk. Hasonlóak létezésének viszont ismét a számadatok között érdemes először utánanéznünk. Így bomlik egyre több ágúvá a kezdetben nem sokat ígérő téma. A gyerekek munkáját tanáruk, Szikszai József irányítja.
 

AZ ADÁSBAN KITŰZÉSRE KERÜLŐ FELADATOK
 

1. Igaz-e, hogy ha egy olyan polinomba, amelynek 1-nél nagyobb abszolút értékű a konstansa, a konstansának többszörösét helyettesítjük, mindig összetett számot kapunk ?
2. Meg lehet-e választani az a egész számot úgy, hogy az
n2+n+a
alakú természetes számok között (n természetes szám) csak véges sok prímszám legyen ?
3. Van-e az
an=n2+n-1
sorozat elemei között 1-nél nagyobb négyzetszám ?
4. Adjunk meg olyan n természetes számot, hogy
n2+n+1
legalább 100 tényezőre bontható összetett szám legyen: legalább 100 darab 1-nél nagyobb egész szám szorzatából álljon.
5. Legyen P(x)=ax2+bx+c egész együtthatós polinom. Igazoljuk, hogy minden u egész számhoz, ha P(u)0, van végtelen sok olyan z egész szám, hogy
P(u)|P(z).
6. Bizonyítsuk be, hogy minden egész együtthatós, egyváltozós polinom végtelen sok természetes számra ad összetett szám értéket. (Nem lehet megadni egy olyan k természetes számot sem, hogy a polinom e k korlátnál nagyobb egész számokra már mindig prímszámot adjon.)
E feladatok megoldását november 22-ig erre a címre lehet beküldeni:
 

Az Iskolarádió Matematikai Szakköre,
1800 Budapest, Bródy S. u. 5‐7.
 

Azok között, akik legalább egy feladat helyes megoldását beküldik, könyvjutalmakat sorsolunk ki. Legszorgalmasabb feladatmegoldóinkat meghívjuk szereplőnek későbbi felvételeinkre.