Cím: A 2003. évi Kürschák József Matematikai Tanulóverseny feladatainak megoldása
Szerző(k):  Fleiner Tamás 
Füzet: 2004/február, 67 - 72. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Matematika, Kürschák József (korábban Eötvös Loránd), Szakmai cikkek

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

1. feladat. Az EF átmérőjű k kört az e egyenes az E pontban érinti. Tekintsük az e egyenes összes olyan A, B pontpárját, melyre az AB szakasz az E pontot tartalmazza és AEEB egy rögzített állandó. Egy ilyen pontpár esetén legyen A', illetve B' a k kör metszéspontja az AF, illetve BF szakasszal. Igazoljuk, hogy az A'B' szakaszok egy ponton mennek keresztül.

 
I. megoldás. Legyen az ABF háromszög köré írt k1 kör és az EF egyenes F-től különböző metszéspontja G. Az E pontnak k1 körre vonatkozó hatványa AEEB=FEEG állandó, ezért a G pont helyzete nem függ az A, B pontpár megválasztásától.
 
 

Tekintsük most azt az inverziót, amelynek alapköre az F középpontú, EF sugarú kör. Az e egyenes inverze a k kör, az A és B pontok inverze az A', illetve a B' pont. A k1 kör inverze az A'B' egyenes; ezen belül is a G-t tartalmazó körív képe az A'B' szakasz. Az A'B' szakasz tehát mindig átmegy a G pont inverzén, G'-n, mely, mint azt láttuk, független az A és B pontok választásától. 
 
Megjegyzések. 1. A fenti megoldás az inverzió tulajdonságaira épít, amely nem feltétlenül tananyag a középiskolában (lásd hátsó belső borítóoldalt). Ugyancsak inverziót használ megoldásában Balogh László és Maga Péter.
2. A fenti megoldásból könnyen látható, hogy ha EF=1, akkor
FG'=1FG=11+EG=11+AEEB.

 
A továbbiakban megadunk két, szokásosabb megoldást is.
 
 

II. megoldás. Legyen most EF és A'B' metszéspontja M. Megmutatjuk, hogy M minden A, B pár esetén ugyanaz a pont; másképpen, az FM hossza állandó. Az FM hosszát az FA'B' háromszög és FA'EB' négyszög területének arányával fogjuk kifejezni:
FMEF=tFA'B'tFA'EB'.
Válasszuk az EF szakasz hosszát egységnek, legyen AFE=α és BFE=β. Az érintő tulajdonság és a Thalész-tétel szerint az FEA, FEB, illetve FA'E és FB'E háromszögek derékszögűek, így AE=tanα, BE=tanβ, FA'=cosα, FB'=cosβ, A'E=sinα és B'E=sinβ. A keresett területek tehát:
tFA'B'=12FA'FB'sin(α+β)=cosαcosβsin(α+β)2tFA'EB'=tFA'E+tFEB'=sinαcosα+sinβcosβ2=sin2α+sin2β4==sin(α+β)cos(α-β)2.
Végül
FM=FMEF=tFA'B'tFA'EB'=cosαcosβcos(α-β)=cosαcosβcosαcosβ-sinαsinβ==11+tanαtanβ=11+EAEB
Az FM szakasz hossza tehát állandó. 
 
III. megoldásvázlat (Kis Gergely megoldása). Válasszuk k középpontját az origónak, sugarát egységnyinek, legyenek továbbá az A és B pontok koordinátái rendre (1;a), ill. (1;b). Az AF és BF egyenesek, ill. a k kör egyenletei rendre
ax2+a2=ybx2+b2=yx2+y2=1
A megfelelő egyenletpárok megoldásából a metszéspontokra
A'=(8a2+4-1;4aa2+4)ésB'=(8b2+4-1;4bb2+4)
adódik. Az A'B' egyenes egyenlete innen
4+ab2(a+b)(x+1-8a2+4)+4aa2+4=y.
Az A'B' egyenes x tengellyel való metszéspontjának x koordinátája a fenti egyenletből y=0 helyettesítéssel
x0=4+ab4-ab.
Ez a mennyiség állandó, hiszen ab állandó. Ez azt jelenti, hogy az A'B' egyenesek mindegyike átmegy az (x0;0) ponton. 
 
2. feladat. Egy G gráf k-színezése a G csúcsainak megszínezése k lehetséges szín felhasználásával úgy, hogy G bármely élének végpontjai különböző színűek legyenek. Azt mondjuk, hogy G egyértelműen k-színezhető, ha egyrészt G-nek létezik k-színezése, másrészt nem léteznek G-nek olyan u és v csúcsai, melyek G valamely k-színezésében azonos színűek, míg G egy másik k-színezésében egymástól különböző színt kapnak.
Bizonyítsuk be, hogy ha az n pontú G gráf egyértelműen 3-színezhető és n3, akkor G-nek legalább 2n-3 éle van.
 
Megoldás. Rögzítsük G egy 3-színezését, melyben az egyes színekre színezett csúcsok száma (azaz a színosztályok mérete) n1, n2, illetve n3. Világos, hogy n1+n2+n3=n.
Tegyük fel, hogy két színosztály (mondjuk a piros és a zöld) nem feszít G-ben összefüggő gráfot, azaz a piros és zöld csúcsok között futó élek alkotta részgráfnak legalább két komponense van. Amennyiben e komponensek valamelyikén a színeket felcseréljük (vagyis ezen a komponensen belül a korábban zöld csúcsok pirosak lesznek, a pirosak pedig zöldek), úgy továbbra is igaz marad, hogy G bármely élének végpontjai különböző színűek. A cserével tehát G egy olyan 3-színezéséhez jutunk, melynek színosztályai másképpen osztják három csoportra G csúcsait, mint az eredeti színezés színosztályai. Ezért az új 3-színezésben vagy két, korábban azonos színű pont különböző színt kapott, vagy két, korábban különböző színű pont azonos színű lett, esetleg mindkét változásra sor kerülhetett. Ez ellentmond annak, hogy G egyértelműen színezhető 3 színnel, vagyis G bármely két színosztálya összefüggő gráfot feszít.
Ismert, hogy egy összefügő gráf élszáma legfeljebb 1-gyel kevesebb, mint pontjainak száma, ezért az első két színosztály legalább n1+n2-1, a második és harmadik színosztály legalább n2+n3-1, míg az első és harmadik színosztály legalább n1+n3-1 különböző élt tartalmaz. Az említett élek egymástól is különböznek, ezért G élszámára az (n1+n2-1)+(n2+n3-1)+(n3+n1-1)=2n-3 alsó becslést kapjuk.  
 
Megjegyzések. 1. Többen próbálták a feladatot teljes indukcióval megoldani: az állítás 3-pontú gráfokra világos, tegyük fel, hogy a legfeljebb (n-1)-pontú gráfokra már bizonyítottuk a becslést. Ha az n-pontú, egyértelműen 3-színezhető G gráfnak minden csúcsa legalább 4-edfokú, akkor élszáma legalább 2n, így az állítás igaz. Ha van G-nek másodfokú csúcsa, akkor annak törlésével (mint az könnyen látható) egy egyértelműen 3-színezhető gráf keletkezik, melyre igaz az indukciós feltevés: legalább 2(n-1)-3=2n-5 éle van, ezért G élszáma nem kevesebb, mint 2n-5+2=2n-3. Az elintézetlen eset az, amikor G-ben a minimális fokszám 3. Sajnos, ha G egy harmadfokú v csúcsát elhagyjuk, a maradék G-v gráf nem lesz feltétlenül egyértelműen 3-színezhető: elképzelhető ugyanis G-v-nek olyan 3-színezése, melyben v szomszédai különböző színeket kapnak. Ha ezt követően pl. összehúzzuk v két azonos színű szomszédját, akkor a kapott gráf már egyértelműen 3-színezhető, azonban csupán 3-mal kevesebb éle van, mint G-nek. Az indukciós bizonyításhoz pedig legalább 4-gyel kevesebb élre volna szükség.
A bizottság nem ismer a fenti gondolatmenetet teljes indukciós bizonyítássá kiegészítő érvelést.
2. Többen igazolták, hogy a feladatban adott korlát elérhető. Világos, hogy a 3-pontú teljes gráf egyértelműen 3-színezhető, és (2n-3) éle van. Az is könnyen látszik, hogy ha egy egyértelműen 3-színezhető G gráfhoz hozzáveszünk egy új pontot, melyet G két különböző színű pontjával kötünk össze, akkor újabb egyértelműen 3-színezhető gráfot kapunk, melyre a becslés pontos lesz, ha már G-re is az volt.
3. A feladat megoldása értelemszerű módosításokkal kiterjeszthető egyértelműen k-színezhető gráfok élszámának becslésére is, azaz megmutatható, hogy tetszőleges egyértelműen k-színezhető gráfnak legalább (k-1)(n-k)+(k2) éle van. A 2. megjegyzés is kiterjeszthető: a k-pontú teljes gráf egyértelműen k-színezhető, és egy egyértelműen k-színezhető gráfhoz új pontot hozzávéve és k-1 különböző színű ponttal összekötve ismét egyértelműen k-színezhető gráfot kapunk.
4. Akkor is alkalmazható a módszerünk, ha nem az egyértelműen k-színezhető gráfok élszámát akarjuk megbecsülni, hanem csupán felső korlátunk van G k-színezéseinek számára. A megoldás gondolatmenetével felső becslést kaphatunk két színosztály által feszített komponensek számára, innen pedig a két komponens által feszített élek száma alulról becsülhető.
 
3. feladat. Jelölje (a;b) az a és b egész számok legnagyobb közös osztóját. Bizonyítsuk be, hogy véges sok kivételtől eltekintve minden pozitív egész n számra teljesül a
i=1nj=1n(i;j)>4n2
egyenlőtlenség.
 
I. megoldás. Vizsgáljuk meg, hogy egy rögzített d szám hányszor lép fel (i;j)-ként a feladatbeli összegben! Világos, hogy ha (i;j)=d, akkor id és jd relatív prímek, továbbá mindkettő az [1;nd] intervallumba esik, ahol n az n alsó egészrészét jelöli.
Másfelől, ha i',j'[1;nd] relatív prímek, akkor i:=i'd, ill. j:=j'd esetén (i;j)=d és i,j[1;n]. A feladatbeli egyenlőtlenség bal oldalán álló mennyiséget f(n)-nel jelölve, a fenti gondolatmenet formálisan az alábbi összeg átrendezése:
f(n):=i=1nj=1n(i;j)=d=1n(i;j)=d,1in,1jnd=d=1n(i;j)=1,1ind,1jndd=d=1ndg(nd),(1)
ahol g(x) az 1 és x közé eső számokból alkotható relatív prím számpárok száma. A továbbiakban g(x) értékét fogjuk megbecsülni, pontosabban igazoljuk, hogy
g(x)x2100.(2)
Mivel az (1;1) számpár megfelelő, ezért x10 esetén (2) triviálisan teljesül. A becslés úgy adódik, hogy az összes számpárok számából minden d-re kivonjuk azon számpárok számát, melyeknek d közös osztója. Azaz,
g(x)x2-x22-x32-x42-...>(9x10)2-x222-x232-x242-...>>x2(81100-14-(123+134+145...))==x2(81100-14-(12-13+13-14+14-15...))x2(81100-14-12)>x2100.
A becslést (1)-be helyettesítve azt kapjuk, hogy
f(n)=d=1ndg(nd)d=1ndn2100d2=n2100d=1n1d(3)
Ismert, hogy a harmonikus sor divergens, ezért valamely N-re d=1N1d>400 teljesül (például N=2800 megfelel), így nN-re (3) alapján
i=1nj=1n(i;j)=f(n)n2100400=4n2,
amint azt bizonyítanunk kellett. 
 
Megjegyzések. 1. A bizonyításból látható, hogy a feladatbeli becslés jobb oldalán álló 4-es szorzó tetszőleges konstanssal helyettesíthető azon az áron, hogy megnő az a legnagyobb egész, melyre a feladatbeli egyenlőtlenség még nem teljesül.
2. Mélyebb számelméleti ismereteket felhasználva megmutatható, hogy a megoldásban szereplő g(x) függvény aszimptotikusan 6π2x2, ahonnan a feladatban szereplő f(n) összeg értéke aszimptotikusan 6π2x2logx-nek adódik.
3. A legtöbb megoldó a fentinél kevésbé elemi, a prímek reciprokösszegének divergenciájára építő megoldást talált. Az alábbiakban vázoljuk ezt a gondolatmenetet.
 
II. megoldás. Az (i;j) legnagyobb közös osztót az i, j számok közös prímosztóinak összegével becsüljük. Legyenek p1<p2<...<pk mindazon prímek, melyek az i és j számokat egyaránt osztják. Mivel bármely szóban forgó prím legalább 2, ezért
(i;j)p1p2...pkp1+p2p3...pk(4)p1+p2+p3...pk...p1+p2+...+pk
teljesül. Jól ismert, hogy a prímek reciprokösszege -hez tart, így létezik olyan N szám, melyre az 1 és N közti prímek reciprokösszege nagyobb, mint 6. Ha tehát nN, akkor (4) alapján az I. megoldásban definiált f(n)-t az alábbi módon becsülhetjük:
f(n)p  prímp(i;j)p=p  prímpnp2p  prímpnp(np-1)2==p  prímpn(n2p-2n+p)>-2n2+n2p  prímpn1p-2n2+n2p  prímpN1p-2n2+6n2=4n2.