Cím: A körnégyszögesítés - egy rosszul sikerült fordítás
Szerző(k):  Bakos Tibor 
Füzet: 1999/február, 67 - 68. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Szakmai cikkek

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

A régi görögök akkor tekintették meghatározottnak egy síkidom területét, ha tudtak rajzolni egy avval egyenlő területű négyzetet, ha meg tudták szerkeszteni ennek az oldalát. Latinra áttérve kvadratáció lett a neve a problémának, másképpen kvadratúra, bár az utóbbi inkább csak akkor, amikor már inkább számították, hány egységnégyzet férne bele. Ezekből csinálta egy szerencsétlen fordító-magyarító a négyszögesítést ‐ többek közt a körét is. Vajha látta volna előre azt a sok sületlen viccet, ami a jószándékából fakadt! ‐ Mai nyelvhasználattal négyzetté alakítást mondanánk, de így még jobb: a kör területének meghatározása. ‐ (Más ilyen csodabogár a ,,legkisebb négyzetek elve'', értsd: négyzetösszeg minimummá tevése, minimumának keresése; de ez már németül is így hangzott: die kleinsten Quadrate. Jelentkeztek feltalálók, akik a legkisebbnél is kisebb négyzetet tudtak csinálni!)
Négyszögesítsünk egy háromszöget! Azaz daraboljuk szét az adott ABC szabályos háromszöget úgy, hogy a részekből ‐ egy porcikát sem veszítve ‐ négyzetet lehessen összeállítani.
1. Kettévágjuk a DE középvonal mentén és a trapézt D körül 180-kal elfordítjuk (B egybeesik A-val).
2. A kapott paralelogrammát 1 vágás után olyan paralelogrammává rakjuk át, amelynek alapja és magassága egyenlő. Közös hosszuk a mértani közép lesz, ezt a már ,,úgyis kettévágott'' D pontból induló DF helyzetbe visszük, és a CEDF trapézt úgy toljuk el, hogy E1 az E1-be jusson; ez a pont felezi a D2D3 oldalt.
3. Az újabb paralelogrammát derékszögűvé alakítjuk: legyen F1F2 felezőpontja G, ennek vetülete F1D3-ra H, másrészt E2 vetülete D2F2-re J. 180-kal elfordítjuk G körül a GHF1 háromszöget, E1 körül E2JF2-t.

 
Mellékérdekességek: az E2D2 szakasz ,,újra egyesül'' E1D1-gyel, mintha az első vágást nem is végeztük volt. F1 egybeesik F2-vel. Ha a D, E, F, G pontok közül 3-ban csuklóval kapcsoljuk össze a 2-2 részt, akkor a 4 rész ,,elveszíthetetlenül'' egyben marad, bűvészkedhetünk vele (csuklós átdarabolás).

Kérdések: Ki tudna egy ,,legkisebb'' négyzetet átdarabolni szabályos háromszöggé?
Milyen közbeeső állapotban voltak a szabályos ötszög darabjai, mielőtt paralelogrammát lehetett kirakni belőlük?
Daraboljunk át tetszőleges (konvex vagy konkáv) négyszöget 3 vágással paralelogrammává!