Cím: A 39. Nemzetközi Matematikai Diákolimpia feladatai
Füzet: 1998/szeptember, 323 - 324. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): Nemzetközi Matematikai Diákolimpia

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

 
1. Az ABCD konvex négyszögben az AC és BD átlók merőlegesek és a szemközti AB, DC oldalak nem párhuzamosak. Tegyük fel, hogy az a P pont, ahol az AB és DC felező merőlegese metszi egymást, az ABCD négyszög belsejében van. Bizonyítsuk be, hogy ABCD akkor és csak akkor húrnégyszög, ha az ABP és CDP háromszögek területe egyenlő.
 
2. Egy versenyben a versenyző és b bíró van, ahol b3 páratlan egész szám. Mindegyik bíró mindegyik versenyző teljesítményét ''megfelelt'', ill. ''nem felelt meg'' minősítéssel értékeli. Tegyük fel, hogy a k számra igaz az, hogy bármely két bíró értékelése legfeljebb k versenyző esetén esik egybe. Bizonyítsuk be, hogy
kab-12b.

 
3. Tetszőleges pozitív egész n esetén jelölje d(n) n pozitív osztóinak számát (beleértve 1-et és magát n-et is).

Határozzuk meg az összes olyan pozitív egész k számot, amihez létezik olyan n, hogy
d(n2)d(n)=k.

 
 
 
Második nap
 
 

 
4. Határozzuk meg az összes olyan, pozitív egész számokból álló (a,b) rendezett párt, amire (ab2+b+7) osztója (a2b+a+b)-nek.
 
5. Legyen I az ABC háromszög beírt körének középpontja. Érintse az ABC háromszög beírt köre a BC, CA, AB oldalakat rendre a K, L, M pontokban. A B-n keresztülmenő, MK-val párhuzamos egyenes metszéspontja az LM, ill. LK egyenesekkel legyen R, ill. S. Bizonyítsuk be, hogy az RIS hegyesszög.
 
6. Tekintsük az összes olyan f függvényt, amelyik a pozitív egész számok N halmazát önmagába képezi le, és amelyre teljesül az
f(t2f(s))=s(f(t))2
feltétel minden N-beli s, t esetén. Határozzuk meg f(1998) lehetséges legkisebb értékét.