A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat 1993. október 15-én tartotta 70. Eötvös versenyét Budapesten és 11 vidéki városban az abban az évben érettségizettek és a középiskolai tanulók részére. A versenyzők ‐ bármilyen segédeszköz felhasználásával ‐ 5 órai munkaidő alatt három fizikai feladatot oldhattak meg. A versenyben 271 tanuló adott be értékelhető dolgozatot. Ismertetjük a feladatokat, azok megoldását és a verseny eredményét.
1. Egyik végén átmenő, vízszintes tengely körül súrlódásmentesen foroghat egy hosszú vasrúd. A rúd másik vége a rúd hossztengelyére merőleges sík. A rudat közel függőleges helyzetbe hozzuk, a felső végére kicsiny mágneskorongot illesztünk, majd elengedjük őket.
1. ábra A korongra ható nehézségi erőnek legalább hányszorosa kell legyen a korong és a rúd között fellépő mágneses vonzerő, hogy a mozgás során a korong ne mozduljon el a rúdhoz képest? A tapadási súrlódási együttható .
Megoldás. A feladat megoldásához a korongra és a rúdra felírt mozgásegyenleteket, valamint a munkatételt fogjuk felhasználni, miközben figyelembe vesszük a korong mozgására kirótt megkötéseket. A 2. ábrán a korongra ható erőket tüntettük fel: az érintkezési felületre merőleges nyomóerő, a nehézségi erő, a súrlódási erő, pedig a rúdirányú mágneses vonzóerő.
2. ábra A korong mozgásegyenletei: ahol az érintőleges (tangenciális) gyorsulás a korong sugárirányú (centripetális) gyorsulása, pedig a rúd hosszát jelöli. A rendszer szöggyorsulását és szögsebességét a forgómozgás dinamikai alapegyenletéből, illetve a munkatételből kaphatjuk meg. Tekintettel arra, hogy a kicsiny mágnes tömege elhanyagolható a rúd tömegéhez képest, elegendő a rúdra vonatkozó összefüggéseket felírni: | | | | innen Ezekből az egyenletekből adódik, hogy A korong akkor nem mozdul el a rúdhoz képest, ha a) | nem válik el a rúdtól; ennek feltétele: ; |
b) | nem csúszik meg; ennek feltétele: | Az a) feltétel teljesül, ha Az egyenlőség -nél, vagyis a függőlegesen lefelé mutató rúdnál áll fenn. A b) feltétel szerint , ami és korábban kiszámított kifejezéseinek felhasználásával alakra hozható. A jobb oldalon a zárójelben álló kifejezés nem lehet nagyobb 5-nél és a maximális értéket , azaz -nál éri el. Ezt az állítást a differenciálszámítás képletei segítségével, vagy a
trigonometrikus átalakítás felhasználásával, esetleg elemi geometriai módszerrel (lásd a 3. ábrát) láthatjuk be. A korong tehát akkor nem csúszik meg a rúdon, ha
3. ábra Látható, hogy a b)feltétel, vagyis a megcsúszást tiltó egyenlőtlenség az erősebb. Összefoglalva: a korong biztosan nem mozdul el a rúdhoz képes, ha a mágneses vonzóerő a korongra ható nehézségi erőnek legalább nyolcszorosa. 2. alakú üvegcső mindkét szára 76 cm magas. A bal oldali szár zárt, a jobb oldali nyitott. A csőben higany helyezkedik el, a 4. ábrán látható módon. A higany egyensúlyban van, mert a bal oldali szárban a higany fölött egy kis levegő is van. A hőmérséklet 300 K, a külső légnyomás 76 Hgcm.
4. ábra Lezárjuk a jobb oldali szárat, az egész berendezést 450 K-re melegítjük, majd visszahűtjük 300 K-re. Ezek után hogyan fog elhelyezkedni a higany?
Megoldás. A jobb oldali szár lezárásakor a jobb oldali szárban a levegő nyomása , az üvegcső alján tehát 79 Hgcm a higany nyomása, a bal oldali szárban levő levegő nyomása pedig . A rendszert melegítve mindkét szárban levő levegő nyomása megnő. Ha valamilyen ok miatt a higany nem tudna elmozdulni, akkor a gáznyomások növekedése (izochor folyamatban) az eredeti nyomással egyenes arányban állna. Mivel , a bal oldali szárban a nyomás növekedése nagyobb lenne, mint a jobb oldaliban, tehát a higany (amely természetesen el tud mozdulni), a melegítés során a jobb oldali szárban lesüllyed, a bal oldaliban pedig felemelkedik. Amennyiben a higanyszint a jobb oldali szárban annyira lesüllyed, hogy eléri a kanyarulatot, akkor a további melegítés hatására a levegő egy része ,,átbugyborékol'' a bal oldali szárba. (A 4. ábra szerint a higany felszíne majdnem sík. Ez arra utal, hogy az üvegcső nem tekinthető kapillárisnak, a levegő nem képes a kanyarulatban is maga előtt ,,tolni'' a higanyszálat.) Elvileg két lehetőség képzelhető el: a) Ha a rendszert ,,elegendően'' felmelegítjük, az átbugyborékolás biztosan bekövetkezik. Ilyenkor a berendezés visszahűtése után a bal oldali szárban több levegő lesz, mint kezdetben volt, tehát az eredeti hőmérsékleten a bal oldali levegőoszlop 6 cm-nél hosszabb lesz. b) Ha a berendezést nem melegítjük fel annyira, hogy levegő bugyborékoljon át a kanyarulaton, akkor a visszahűtés után a rendszer minden részének valamennyi állapotjelzője megegyezik a kezdeti értékekkel, tehát a higany ugyanúgy fog elhelyezkedni, mint eredetileg. A két lehetőség között a konkrét adatokkal elvégzett számolás dönt. Ha a levegő hőtágulását figyelembe vesszük, de az üvegnek és a higanynak a gázokhoz képest jóval kisebb hőtágulását elhanyagoljuk, akkor az adódik, hogy a 450 K-re való felmelegítés elegendő ahhoz, hogy levegő bugyborékoljon át a bal oldali szárba. A gáztörvényeket, illetve a higany egyensúlyi feltételét felírva azt kapjuk, hogy a jobb oldali higanyszint hőmérsékletnél eléri a kanyarulatot, bizonyos mennyiségű levegő átbugyborékol, majd a visszahűtés után a higanyszint a jobb oldalon az eredeti állapothoz képest 6,8 mm-rel magasabbra kerül. Ha a higany és az üvegcső hőtágulását is figyelembe vesszük, akkor (a táblázatbeli hőtágulási együtthatókkal) az adódik, hogy a melegítés során a jobb oldali higanyszint csak 22 mm-t süllyed, tehát nem éri el a kanyarulatot! A rendszer lehűtése után tehát minden tekintetben visszaáll a kezdőállapot, a higanyszintek pontosan ott fognak megállapodni, ahol a felmelegítés előtt voltak. (A Versenybizottság ‐ kellő indoklás esetén ‐ mindkét megoldást elfogadta.) 3. tömegű, elektromos töltésű kicsiny gömböt fonálra függesztünk. Az így kapott ingát homogén, függőleges irányú, indukciójú mágneses térbe helyezzük. Ha a gömböt kissé meglökjük, lengésbe jön. Azt tapasztaljuk, hogy a lengés síkja lassan körbefordul. Becsüljük meg, hogy mennyi idő alatt tesz meg a lengés síkja egy teljes fordulatot!
Megoldás. A nyugalmi helyzetétől mért helyen lévő, sebességgel mozgó gömbre a fonálerő, a nehézségi erő és a mágneses tér okozta Lorentz-erő hat. Kicsiny kitérítés esetén a mozgás jó közelítéssel síkmozgásnak tekinthető. Az ingamozgásnál szokásos közelítéseket alkalmazva a fonálerőnek a mozgás (vízszintes) síkjába eső vetülete , ahol a fonálinga mágneses mező nélküli körfrekvenciája . A gömb mozgásegyenlete a mágneses mező jelenlétében: Ez az egyenlet az -re vonatkozó differenciálegyenlet, pontosabban: az vektor derékszögű komponensei között fennálló csatolt differenciálegyenlet-rendszer, melynek általános megoldása felsőbb matematikai ismereteket igényel. A feladatot középiskolai szinten (tehát a differenciálegyenleteket matematikai elméletére való hivatkozás nélkül) is meg lehet oldani, ha felismerjük az (1) egyenlet és a közönséges síkinga forgó koordináta-rendszerből történő leírása (Foucault-inga, az Északi sarkon) közötti hasonlóságot. Ha egy körfrekvenciával jellemzhető síkinga kis amplitúdójú lengéseit egy olyan koordináta-rendszerből akarjuk leírni, amely szögsebességgel forog az inerciarendszerhez képest ( függőleges vektor), akkor a következő (a Coriolis-erőt és a centrifugális erőt is figyelembe vevő) mozgásegyenletet kell tanulmányoznunk. | | Ennek az egyenletnek a megoldását azonban ismerjük: mivel a lengés síkja az inerciarendszerben állandó, a forgó koordináta-rendszerhez képest szögsebességgel forog, tehát idő alatt tesz meg egy teljes fordulatot. Az (1) és (2) egyenleteket összehasonlítva láthatjuk, hogy . ( is kifejezhető a feladat többi paraméterével,) de ez számunkra most érdektelen.) A lengési sík tehát a mágneses mező hatására idő alatt fordul teljesen körbe. (Érdekes, hogy a körülfordulás ideje csupán a kis gömb adataitól és a mágneses mező erősségétől függ, az inga lengési periódusidejétől viszont nem.) Ha nem törekszünk ennyire pontos eredményre, hanem csak becslést akarunk adni a körülfordulás idejére (a feladat szövege is csak ezt igényli!), akkor elegendő a probléma közelítő megoldását megadni. A továbbiakban erre látunk három különböző példát.
5. ábra Első közelítésként tételezzük fel, hogy az tengely irányában sebességgel meglökött gömb (5. ábra) sebessége egy negyed lengési periódus, idő alatt egyenletesen lassulva, az idő lineáris függvénye szerint változva csökken zérusra: Ekkor a kezdősebességre merőleges ( irányú) gyorsulás is lineáris függvény a megfelelő sebesség és elmozdulás pedig (a hatványfüggvényekre vonatkozó integrálási szabályokat alkalmazva): A maximális kitérés irányban: ezalatt irányban a gömb elmozdulása (Vigyázat: nem a legnagyobb elmodulás irányban, hiszen pillanatban, amikor a test irányú sebessége előjelet vált, a irányú sebesség még nem csökkent le nullára, sőt, éppen maximális.) A lengési sík (kicsinynek feltételezett elfordulási szögére a becslés adható (6. ábra). A sík forgásának szögsebessége: , a körülfordulás ideje pedig , ami a pontos érék 3/4 része.
6. ábra Második közelítésben tegyük fel, hogy a gömb sebessége koszinusz függvény szerint csökken nullára (7. ábra): A rezgőmozgás ismert képleteit alkalmazva megfelelő elmozdulás az irányú gyorsulás, sebesség és elmozdulás pedig | |
7. ábra Az előző közelítésben alkalmazott gondolatmenetet követve kiszámítjuk a negyed periódus utáni szögelfordulást, ebből a szögsebességet, végül pedig a teljes körülfordulási időt, amire , a pontos érték -szerese adódik. Harmadik közelítésünk az előzőktől lényegesen eltérő gondolatmenetre támaszkodik. Ne vizsgáljuk a lengés negyed periódusát, szorítkozzunk csak a meglökést követő igen rövid időtartamra! A megfelelő irányú elmozdulások az egyenletes, illetve a rövid idő alatt állandónak tekinthető Lorentz-erőnek megfelelő egyenletesen változó mozgás képletei szerint A szögelfordulás nagysága ezalatt a megfelelő szögsebesség a lengési sík teljes körülfordulási ideje pedig . Ez az idő pontosan egyenlő a helyes értékkel, ami nem véletlen, hiszen most ‐ az adott keretek között ‐ nem hanyagoltunk el semmi lényegeset. Ez a megoldás mégsem tekinthető a kérdéses mozgás teljes leírásának, hiszen nem bizonyítja, hogy a lengési sík elfordulásának szögsebessége időben állandó. Ha valahonnan tudjuk, hogy az elfordulás egyenletes, akkor annak ütemét meghatározhatjuk a mozgás kezdeti, nagyon rövid szakaszából, de ha ebből az értékből a mozgás későbbi menetére következtethetünk, az csak becslésnek tekinthető.
A verseny eredménye I. díjat nyert a verseny 1. helyezettje: Katz Sándor, az ELTE fizikus hallgatója, aki Bonyhádon érettségizett a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban, mint Erdélyesi János, Jurisits József és Kotek László tanítványa. II. díjat nyert a verseny 2 ‐ 6. helyezettje: 2. Veres Gábor, az ELTE fizikus hallgatója, aki Balassagyarmaton érettségizett a Balassi Bálint Gimnáziumban, mint Bognár Mihályné és Fűrész István tanítványa. 3. Prohászka Zoltán, a budapesti Veres Pálné Gimnázium IV. osztályos tanulója, Oporné Fodor Mária tanítványa. 4. Gefferth András, a BME informatika szakos hallgatója, aki Budapesten érettségizett a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnáziumban, mint Horváth Gábor tanítványa. 5. Futó Gábor, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnáziujm IV. osztályos tanulója, Horváth Gábor tanítványa. 6. Burcsi Péter, a pápai Türr István Gimnázium és Óvónői Szakközépiskola II. osztályos tanulója, Németh Zsolt tanítványa. III. díjat nyert a verseny 7-11. helyezettje: 7. Kovács Krisztián, a békéscsabai Kemény Gábor Műszaki Szakközépiskola III. osztályos tanulója, Mekis László tanítványa. 8. Varga Dezső, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium III. osztályos tanulója, id. Szabó Kálmán tanítványa. 9. Székely Sándor, a BME informatikus szakos hallgatója, aki Kecskeméten érettségizett a Katona József Gimnáziumban, mint Németh Ágnes tanítványa. 10. Költl Péter, a győri Révai Miklós Gimnázium IV. osztályos tanulója, Székely László tanítványa. 11. Farkas Zénó, az ELTE fizikus hallgatója, aki Győrben érettségizett a Révai Miklós Gimnáziumban, mint Takács István tanítványa. A bíráló bizottság (Radnai Gyula (elnök), Károlyházy Frigyes, Gnädig Péter) a beérkezett dolgozatok közül csak ezt a 11 dolgozatot díjazta, a többit nem rangsorolta. Az első díjjal 6000 Ft, a másodikkal 3000 Ft, a harmadikkal 2000 Ft pénzjutalom is járt az Eötvös Loránd Fizikai Társulat jóvoltából. Gratulálunk a nyerteseknek!
|