Cím: Az 1966. évi Országos Középiskolai Matematikai Tanulmányi verseny II. fordulóján kitűzött feladatok megoldása
Szerző(k):  Tusnády Gábor 
Füzet: 1967/február, 49 - 55. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): OKTV

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

1. feladat. Bizonyítsuk be, hogy bármely társaságban található két olyan ember, akiknek abban a társaságban ugyanannyi ismerősük van.

 
I. megoldás. Legyen a társaság tagjainak száma n; mivel társaságról van szó, n2. Ekkor a társaság egy tagjának 0, vagy 1, vagy ..., vagy n-1 ismerőse lehet jelen. Nem lehet azonban olyan is, akinek nincs ismerőse a társaságban, meg olyan is, akinek n-1 ismerőse van, hiszen az utóbbinak a társaság minden tagja ismerőse, és ez legalább 1 ismerőst jelent, mert n2. Így, ha mindenki megmondja, hány ismerőse van jelen, akkor n ember legfeljebb n-1 különböző számot mondhat, tehát legalább ketten ugyanazt a számot mondják, vagyis ugyanannyi ismerősük van jelen.
 
II. megoldás. Legyen a társaság n-tagú; n2, mert 1 embert nem mondunk társaságnak. Ekkor egy embernek 0, vagy 1, vagy ..., vagy n-1 ismerőse lehet jelen, ez összesen n lehetőség, tehát mindegyiknek elő kellene fordulnia, ha mindenkinek más-más számú ismerőse volna jelen. De ekkor a senkit sem ismerő távozásával senki ismerőseinek a száma nem változnék, tehát a visszamaradó n-1 (legalább 1) ember közül is mindenkinek más-más számú ismerőse volna jelen. Ekkor azonban ezek közt is volna, akinek nincs jelen ismerőse. Mivel ennek az eltávozott sem ismerőse, tehát az eredeti társaságban legalább 2 embernek nem lett volna ismerőse, holott éppen azt tettük fel, hogy eredetileg mindenkinek más számú ismerőse volt jelen. Ez a feltevés tehát helytelen-nek bizonyult, s így a feladat állítása a helyes.
 
2. feladat. Bizonyítsuk be, hogy ha egy húrnégyszög átlóinak M metszéspontján átmenő egyenesnek a négyszög belsejébe eső szakaszát M felezi, akkor M felezi a körülírt körnek az említett egyenesre eső húrját is.
 
I. megoldás. Legyen az e egyenesnek a négyszög belsejébe eső szakasza PQ, és M felezze PQ-t. Ha e azonos a négyszög egyik átlójával, akkor a feladat állítása semmitmondó. Feltehetjük tehát, hogy e a két átló között halad, így a négyszöget szemközti oldalaiban metszi. Válasszuk úgy a betűzést, hogy P a négyszög BC, Q a DA oldalszakaszán legyen. Tükrözzük az A csúcsot a PQ szakasz t felező merőlegesére, kapjuk az A1 pontot. Megmutatjuk, hogy A1 rajta van az ABCD négyszög köré írt k körön.
AA1PQ, hiszen mindkettő merőleges t-re. PMA1=MA1A, mert váltószögek, MA1A=MAA1 a tükrözés miatt, és ez utóbbi azonos a CAA1 szöggel, tehát PMA1=CAA1. (Az 1.a - 1.b ábrákon t szétválasztja A-t és B-t.) Az A1, B, P, M pontok egy körön vannak, hiszen
PBM=CBD=CAD=MAQ=MA1P,
egyrészt a kerületi szögek tétele, másrészt a tükrözés miatt, és mert az A1, B pontok az MP egyenesnek ugyanazon az oldalán vannak. Ha az A és B pontok az A1C egyenes azonos oldalán vannak, akkor a B és M pontok is ugyanazon az oldalán vannak az A1P egyenesnek, így az A1P szakasz a B és M pontokból egyenlő szögben látszik.
 
 
1.a  és  1.b ábra
 

Mivel A1BP és A1BC szögek azonosak, a PMA1 és CAA1 szögek pedig egyenlőek, az A1C szakasz is ugyanakkora szögben látszik az A és B pontokból, A1 tehát valóban rajta van az A, B, C pontok által meghatározott k körön.
Ugyanezt kapjuk, ha az A1C egyenes elválasztja az A és B pontokat (1.b ábra). Ebben az esetben az A1P egyenes is elválasztja az M és B pontokat, az A1BP és PMA1 szögek tehát 180-ra egészítik ki egymást, így az A1BC és CAA1 szögek is 180-ra egészítik ki egymást, és A1 most emiatt lesz a k körön.
Hasonlóan adódik állításunk, ha A és B a t-nek ugyanazon oldalán van (2. ábra).
Mivel A1 a k körön van, az AA1 szakasz felezőmerőlegese, a t egyenes a k kör átmérője, így felezi a rá merőleges e egyenesre eső húrt, amint azt bizonyítanunk kellett.
 
 
2. ábra
 
Megjegyzések. 1. Lényegében ugyanígy halad a megoldás, ha a t egyenest eleve az M-en átmenő átmérőnek vesszük fel (2. ábra). Ebben az esetben A1 nyilván a k körre kerül, ellenben bizonyítanunk kell, hogy PQ is merőleges t-re. Mivel ezt nehéz közvetlenül belátni, a versenyzők többsége a feladat állításának a fordítottját bizonyította, hogy ti. ha egy az M-en átmenő e egyenesnek M a körre eső húrját felezi, akkor felezi a négyszögbe eső szakaszát is. Ha M és k kör O középpontja azonos, akkor - mint az könnyen látható - minden egyenesnek megvan mindkét tulajdonsága. Ha M és O nem azonos, akkor M nyilván akkor felezi az e egyenesre eső húrt, ha eOM. Ha tehát belátjuk egyrészt, hogy ebből következik, hogy M felezi az e egyenes négyszögbe eső szakaszát, másrészt, hogy olyan egyenes is csak egy van, amelyiknek a négyszögbe eső szakaszát M felezi, akkor e kettő együtt kiadja a feladat állításának a bizonyítását. Az első rész a fenti megoldáshoz hasonló módon bizonyítható: mivel PMA1=A1AC, az A1, B, P, M pontok egy körön vannak, tehát PA1M=PBM, viszont ez teljesül a Q pont tükrözéséből származó P* pontra is: P*A1M=PBM, P* tehát azonos P-vel. A második rész bizonyításával kapcsolatban a II. megoldás első mondataira utalunk.
2. Ha az egész négyszöget tükrözzük az OM egyenesre, akkor P és Q a megfelelő oldalak metszéspontja lesz, és azt kell megmutatnunk, hogy PQOM. Valóban, az M pontban keletkezett 12 szög közül a 3. ábrán azonosan jelzettekről könnyen kimutatható, hogy egyenlőek, amiből már következik az állításunk. Ebben az esetben azonban fel kell használnunk, hogy olyan egyenes, amelyen levő húrt M felezi, ill. olyan egyenes, amelynek a négyszögre eső szakaszát M felezi, csak egy van, mert csak ennek belátása után következik a feladatunk állítása abból, hogy az általunk adott konstrukció mellett a PQ egyenesnek mindkét tulajdonsága megvan.
 
 
3. ábra
 

3. Azt viszont, hogy ha M felezi PQ-t, akkor a PQ szakasz t felező merőlegese átmegy a k kör középpontján, tükrözés nélkül is beláthatjuk (4. ábra). Legyen Q1 az AD, P1 a BC szakasz felezőpontja. Feltehetjük, hogy a Q1 pontból a DM szakasz látszik hegyesszög alatt, ekkor az AMD, BMC háromszögek hasonlósága miatt a P1 pontból ugyanakkora α szög alatt látszik a CM oldal. Attól függően, hogy a P, ill. a Q pont a P1C, ill. Q1D szakaszra esik-e vagy sem, az MP, ill. MQ szakasz vagy α, vagy 180-α szög alatt látszik a P1, ill. Q1 pontokból.
 
 
4. ábra
 

Keressük meg a t egyenesnek az e egyenes A és B csúcsokat tartalmazó oldalára eső félegyenesén azt az O pontot, ahonnan az MP és MQ szakaszok α szög alatt látszanak. Akkor az O, P, P1, M, ill. O, Q, Q1, M pontok egy-egy körön lesznek, melyeknek OP és OQ átmérői, az OP1P, OQ1Q szögek tehát derékszögek, így O a k kör középpontjával azonos.
 
II. megoldás. Tükrözzük az ABCD négyszöget és a köré írható k kört a négyszög átlóinak M metszéspontjára. Ha M mindkét átlót felezi, a négyszög és a k kör önmagába megy át, ebben az esetben az M ponton átmenő egyeneseknek a négyszögbe és a körbe eső szakaszát is felezi M, állításunk tehát igaz. Ha M csak egy átlót felez, válasszuk úgy a betűzést, hogy ez az AC átló legyen, és teljesüljön, hogy BM<MD. Akkor a tükrözés során az A és C csúcsok helyet cserélnek, a B csúcs és a belőle kiinduló AB, BC oldalak a négyszög belsejébe, a D csúcs és a belőle kiinduló CD, DA oldalak a négyszögön kívülre kerülnek, így csak az AC átlónak felezi M a négyszögbe eső darabját, AC viszont egyben a k-nak is húrja, állításunk tehát ismét nyilvánvaló.
 
 
5. ábra
 

A továbbiakban feltehetjük tehát, hogy M egyik átlót sem felezi. Válasszuk úgy a betűzést, hogy az AC átlón A, a BD átlón B legyen az M-hez közelebbi csúcs (5. ábra). A tükrözés során kapott A1 és B1 csúcs az eredeti négyszög belsejében lesz, a C1, D1 csúcs pedig azon kívülre kerül, így csak a BC és A1D1, ill. DA és B1C1 szakaszok metszhetik egymást a tükrözött és az eredeti négyszög kerületén. Legyenek a metszéspontok P és Q, ekkor csak a PQ egyenesnek felezheti M a négyszögbe eső szakaszát. A kapott BD1P és A1CP háromszögek hasonlóak, hiszen P-nél levő szögük egyenlő és
A1CP=ACB=ADB=A1D1B1=PD1B,
emiatt
A1PPC=BPPD1.
A tükrözés miatt viszont A1P=AQ és PD1=QD, tehát
AQQD=BPPC,
azaz a P és Q pontoknak a k körre vonatkoztatott hatványuk egyenlő. (Ismeretes, hogy egy k körhöz adott P pontból húzott szelő darabjainak szorzata független a szelő választásától - ezt a szorzatot nevezzük a P pont k körre vonatkozó hatványának.) Ebből már következik a bizonyítandó állítás, hiszen ha a PQ egyenes a k kört az R, S pontokban metszi, és PS>QS, akkor
RPPS=RQQS,
és mindkét oldalból RPQS-t levonva kapjuk, hogy
RP(PS-QS)=(RQ-RP)QS,
ahol PS-QS=PQ=RQ-RP, tehát valóban RP=QS, azaz RM=MS.
 
Megjegyzések. 1. Azt, hogy a P, Q pontok k-ra vonatkozó hatványa egyenlő, tükrözés nélkül is beláthatjuk.
 
 
6. ábra
 

Húzzunk P-n és Q-n át párhuzamosakat az AC, BD átlókkal (6. ábra), így az egymáshoz hasonló ADM, BCM háromszögek mindegyikét egy paralelogrammára és két háromszögre vágtuk fel. A keletkezett négy kis háromszög hasonló az eredeti háromszögekhez, a paralelogrammák is hasonlók, és mivel PM és MQ átlóik egyenlők, egybevágóak is. Legyenek az ADM és BCM háromszögek oldalai rendre u, v, w, ill. u1, v1, w1, és a DQ, QA, ill. CP, PB alapú kis háromszögek oldalai a megfelelő nagy háromszögek oldalainak rendre λ, μ, ill. λ1, μ1-szeresei. Az AC átlóval párhuzamos oldalt a DQ és PB alapú, a BD átlóval párhuzamos oldalt pedig a QA, PC alapú háromszögben felírva kapjuk, hogy
λv=μ1u1;μu=λ1v1,
ezeket összeszorozva
λμuy=λ1μ1u1v1,

Az ADM, BCM háromszögek hasonlósága miatt
u:w=u1w1ésv:w=v1:w1,
ezt a két aránypárt összeszorozva kapjuk, hogy
uv:w2=u1v1:w12.
Ebből következik, hogy
λwμw=λ1w1μ1w1,
ami épp a bizonyítandó egyenlőség:
DQQA=CPPB.

 
 

Beláthatjuk ezt a szinusztétel felhasználásával is (7. ábra):
BPQD=BPMP:QDQM=sinεsinβ:sinεsinδ=sinζsinα:sinζsinγ=AQQM:PCMP=AQPC.

2. Ha felhasználjuk, hogy két egymást metsző körre azon pontok mértani helye, amelyeknek a két körre vonatkozó hatványa egyenlő, a két kör metszéspontjain átmenő egyenes, akkor megoldásunk rövidebben is befejezhető. A P pontnak a k körre vonatkozó hatványa BPPC, a k' körre vonatkozó hatványa A1PPD1, mivel ez a két szorzat az A1BD1C húrnégyszögben egyenlő, P - és hasonló módon Q is - rajta van a k és k' körök hatványvonalán, így a két kör centrálisa merőleges PQ-ra, a tükrözés miatt átmegy M-en, és felezi a k kör PQ egyenesre eső húrját.
 
3. feladat. a) Keressünk meg minden olyan természetes számot, amelynek négyzetében mindegyik számjegy helyébe ugyanazzal a d pozitív számmal kisebb jegyet írva, a keresettnél d-vel kisebb természetes szám négyzetét kapjuk.
b) Hány megoldása van a feladatnak tetszés szerinti alapú számrendszerben?
 
Megoldás. a) Legyen a keresett szám x, a nála d-vel kisebb szám y, és x2 számjegyeinek száma k. Jelöljük a k darab 1-essel felírt számot C-vel, ekkor a feladat szerint
x2-y2=dC,(1)x-y=d.(2)

A bal oldalon x2-y2=(x-y)(x+y)=d(x+y), tehát d(x+y)=dC, amit d-vel osztva (d>0)
x+y=C.(3)

Így x>y miatt 2x>C, azaz 4x2>C2. Viszont x2 és C jegyeinek száma k, ezért C10k-1, C2102k-2, és 10k>x2, tehát
410k>4x2>C2102k-2.

A két szélső tagból kapott egyenlőtlenség alapján 4>10k-2, amiből következik, hogy k2.  Nem lehet azonban k=1, mert C=x+y>1, tehát k=2, C=11, és x2 kétjegyű szám, tehát x egyjegyű. Mivel így x+y=11, azért 10>x>y, és (2)-re is tekintettel x, y és d szóba jövő értékei:
  x=6,7,8,9,  y=5,4,3,2,  d=1,3,5,7.  

Ezekkel
x2=3649,64,81,y2=25,16,9,4.  

A harmadik és negyedik értékrendszer esetében x2 második számjegye kisebb d-nél, ezek nem megoldásai a feladatnak. Az első két értékrendszer a feladat minden követelményét kielégíti, a keresett számok tehát 6 és 7.
b) Legyen a számrendszer alapszáma a. Az előző meggondolások egy részét átvehetjük, a többjegyű számokat az a-alapú számrendszerben értve. (1), (2) és (3) továbbra is érvényes, és a 4>10k-2=(1a+0)k-2 egyenlőtlenség is érvényes marad, tehát
ak-2<4,(4)
és k>1, hiszen C=x+y>1 is változatlanul fennáll.
Nem lehet a sem 2, sem 3. Ugyanis a d számjegy a-1-nél kisebb, mert különben x2-ből az ugyanannyi a-1 jegyből álló számot levonva nem kaphatunk pozitív maradékot. Ilyen pozitív d nincs, ha a=2; az a=3 esetben pedig d csak 1 lehetne. Ekkor a (3)-ból és (2)-ből adódó
x=C+d2
összefüggés szerint C páratlan, így k értéke nem lehet 2, tehát (4)-et figyelembe véve k=3, így x=7, és 72 a 3-alapú számrendszerben már több mint 3-jegyű.
Minden a4 alapszám esetében (4) alapján k2, tehát k=2, C=a+1 és x2 kétjegyű, ezért x2<a2, x egyjegyű, azaz x<a.
x+y=a+1(5)
és x>y alapján y szóba jövő értékei 2, 3, 4, ..., a0, ahol a0 az a legnagyobb egész szám, amelyre még a0<a+1-a0, azaz 2a0<a+1.
Ha a páros, a=2u, akkor a0=u=a2, ha a páratlan, a=2u+1, akkor a0=u=a-12, tehát a0 mindenképpen az a legnagyobb egész szám, amelyik még nem nagyobb a2-nél, a szokásos jelöléssel a0=[a2].
Minden ilyen y esetén x=a+1-y és d=x-y=a+1-2y kielégíti (1)-et és (2)-t, továbbá x2 kétjegyű, hiszen x>C2>a2 miatt
x2>a24a.

Az x, y, d számhármasok akkor megoldásai feladatunknak, ha x2 mindkét számjegye külön-külön d-vel nagyobb y2 megfelelő jegyénél. Ha ez a feltétel a második jegyekre teljesül, vagyis az
x2=y2+dC=y2+(d+ad)
összeadást jegyenként végezve (először a d, majd az ad tagot adva hozzá) y2+d első számjegye ugyanaz, mint y2 első jegye, akkor teljesül az első jegyekre is. Így ugyanis nem viszünk át maradékot, az ad tag az y2-nek a helyi értékű jegyét növeli d-vel, és x2 első jegyét adja, mert itt nem lehet maradékátvitel, hiszen x2<a2.
A második jegyek nagyságviszonyának vizsgálatát megkönnyíti a következő észrevétel: Legyen z=y-1, ekkor x2 és z2 második számjegye megegyezik, hiszen így x+z=a, tehát x2-z2=(x+z)(x-z)=a(x-z), különbségük osztható a-val. Elegendő tehát azoknak az y-értékeknek a számát meghatározni, melyek négyzetének második jegye kisebb a náluk 1-gyel kisebb z szám négyzetének második jegyénél. Ez z<y miatt csak úgy lehetséges, hogy z2 első jegye kisebb y2 első jegyénél, mégpedig pontosan 1-gyel, hiszen y2-z2=y+z=2y-1<x+y-1=a.
Eszerint az y=2,3,...,a0 számok négyzetében első jegyként minden számjegy előfordul a02 első jegyéig (a>4 esetén 0 is), és minden előforduló kezdő számjegyhez pontosan 1 megfelelő y-érték tartozik, mégpedig a legkisebb azok közül a számok közül, amelyeknek négyzete az illető számjeggyel kezdődik. Ha y2 első számjegye 0, akkor y-hoz nem tartozik megoldása a feladatnak, hiszen ekkor a z=y-11 szám négyzetének második számjegye mindig kisebb y2 második jegyénél. Így a feladatnak megfelelő y-értékek (és x, y, d értékrendszerek) száma egyenlő a02 első számjegyével. Ezt megadja az a02:a hányados egész része, tehát a megoldások száma
[1aa02]=[1a[a2]2].

Eredményünk megfelel az a) részben kapott eredményünknek, hiszen a=10 esetén a0=5, és a02 első jegye 2.
 
Tusnády Gábor