Cím: Az 1964. évi Országos Középiskolai Matematikai Tanulmányi Verseny I. fordulóján kitűzött feladatok megoldása
Szerző(k):  Lukács Ottó ,  Scharnitzky Viktor 
Füzet: 1964/november, 97 - 104. oldal  PDF  |  MathML 
Témakör(ök): OKTV

A szöveg csak Firefox böngészőben jelenik meg helyesen. Használja a fenti PDF file-ra mutató link-et a letöltésre.

1. feladat. Az ABC háromszög AB és AC oldalai fölé (kifelé) az AC1C2B és AB1B2C négyzeteket rajzoljuk. Bizonyítandó, hogy a B2C2 szakasz felezőpontja a BC átmérőjű körön fekszik:

 
I. megoldás. Szorítkozzunk egyelőre arra az esetre, amikor B2 és C2 a BC egyenesnek ugyanazon az oldalán van, vagyis amikor a háromszög B-nél és C-nél levő szöge hegyesszög.
Vetítsük az A, B2, C2 pontokat és a C2B2 szakasz F felezőpontját a BC egyenesre, legyenek vetületeik rendre A*, B2*, C2* és F* (1. ábra). Minthogy a négyzeteket kifelé szerkesztettük, B2* ill. C2* a BC szakasz C-n, ill. B-n túli meghosszabbításán van.
 
 
1. ábra
 

A C2C2*B és BA*A derékszögű háromszögek egybevágók, mert C2B=BA, és C2*C2B=A*BA merőleges szárú hegyesszögek. Hasonlóan az AA*C és CB2*B2 derékszögű háromszögek is egybevágók. Ezekből következik, hogy a C2C2*B2*B2 trapéz két párhuzamos oldalának összege
C2C2*+B2B2*=BA*+A*C=BC,
és így a trapéz középvonalának hossza
FF*=BC2,
továbbá ez a középvonal merőleges BC-re. Ez azt jelenti, hogy F a BC egyenes F* pontjától és egyszersmind magától az egyenestől is BC/2 távolságra van.
Bebizonyítjuk még, hogy F* a BC szakasz felezőpontja. Ezekből már következik, hogy F rajta van a BC fölé, mint átmérő fölé rajzolt körön, mégpedig a BC-re merőleges átmérő egyik végpontja F.
F* egyrészt felezi a C2*B2* szakaszt, másrészt az F*C szakasz ugyanannyival kisebb F*B2*-nál, mint BF* a C2*F*-nál, tudniillik ‐ a fenti egybevágóságok szerint ‐ AA*-gal. Így F* valóban felezi a BC szakaszt. Ezzel a bizonyítást ‐ a tett megszorító feltétel teljesülése esetére ‐ befejeztük.
 
Ha az ABC háromszögben a B-nél és C-nél levő szögek valamelyike, mondjuk a C-nél levő, derékszög, akkor egyszerűbb helyzettel állunk szemben, mert B2 a BC egyenesen adódik, és a C2C2*B2*B2 trapéz szerepét a C2C2*B2 derékszögű háromszög veszi át; a bizonyítás ennek megfelelő, kézenfekvő egyszerűsítésekkel ebben az esetben is alkalmazható.
Ha pedig, mondjuk C-nél, tompaszög van, akkor a B2C2 és B2*C2* szakaszok metszik egymást, a C2C2*B2B2* trapéz átlói lesznek (2. ábra), FF* az ezek felezőpontjait összekötő szakasz. Ez ‐ mint könnyen bebizonyítható ‐ minden konvex trapézban egyenlő a párhuzamos oldalak különbségének felével, az utóbbiról pedig a hegyesszögű esetben alkalmazott gondolatmenettel belátható, hogy egyenlő a BC szakasznak a felével. Ezek szerint az állítás minden háromszögre érvényes.
 
 
2. ábra
 

Megjegyzés. A fenti megoldáshoz hasonló gondolatmenettel ‐ alkalmas koordinátarendszert választva ‐ egyszerű analitikus geometriai megoldás is adható.
 
II. megoldás. Forgassuk el az ABC háromszöget az ACB2B1 négyzet középpontja körül 90-kal úgy, hogy A a C-be kerüljön. Így C a B2-be kerül, B elforgatott helyzete pedig legyen B' (3. ábra). Ekkor B'C merőleges BA-ra és egyenlő vele, tehát párhuzamos, egyenlő és egyező irányítású BC2-vel. Így B, C2, C, B' ebben a sorrendben paralelogrammát határoznak meg, tehát a BC átló F* felezőpontja a C2B' átlót is felezi.
 
 
3. ábra
 

A végzett forgatás folytán B'B2 merőleges BC-re és egyenlő vele. Most már az FF* szakasz a C2B2B' háromszög középvonala, tehát egyenlő a B'B2 és BC szakaszok felével. Ezek szerint B, C és F egyenlő távolságra vannak F*-tól, ez pedig azt jelenti, hogy F a BC átmérő fölé rajzolt körön van.
Ez a bizonyítás tetszés szerinti alakú ABC háromszög esetén érvényes.
 
III. megoldás. Forgassuk el az ABC háromszöget előbb B körül 90-kal úgy, hogy A a C2-be jusson, majd C körül 90-kal úgy, hogy A a B2-be jusson, legyen az első esetben C új helyzete C0, a második esetben B új helyzete B0 (4. ábra). A két forgatás ellentétes irányú, a négyzetek kifelé való szerkesztése miatt. A két forgatási szög összege 180, ezért BC2 és B0B2 párhuzamosak és ellentétes irányúak. Továbbá egyenlőek is, és ezért a BC2B0B2 négyszög paralelogramma. Így a C2B2 átló kérdéses F felezőpontja a BB0 átlót is felezi.
Másrészt a forgatásokból következik, hogy a BC0B0C négyszög négyzet, tehát az átlók közös F felezőpontjából az oldalak derékszögben látszanak, így F a BC oldal, mint átmérő fölé rajzolt Thales-körön van, éppen a BC-re merőleges átmérő egyik végpontja.
 
 
IV. megoldás. A C2 pontot átvihetjük B2-be úgy, hogy elforgatjuk először B körül α=90-kal, ‐ így A-ba kerül ‐, majd A-t elforgatjuk C körül ugyanabban az irányban β=90-kal (5. ábra).
Ismeretes, hogy egy (síkbeli) forgatás helyettesíthető bármely két olyan egymás utáni tükrözéssel, amelyek tengelye átmegy a forgatás középpontján, és az első tengelyt a második tengelybe átvivő forgatás fele akkora szögű, mint az eredeti forgatás, és azzal megegyező irányú.
Helyettesítsük a mondott forgatásokat két-két tükrözéssel úgy, hogy ezek t1, t2 és t3, t4 tengelypárja közül t2 és t3 azonos legyen. Így ugyanis a harmadik tükrözés visszaállítja a második tükrözés előtti helyzetet, és a négy tükrözés kettőre csökkenthető. Mivel t2 nek B-n, t3-nak C-n kell átmennie, így mindkettőnek egyaránt a BC egyenest kell választanunk. Ilyen választás mellett C2-t a B-n áthaladó és BC-vel α/2 szöget bezáró t1, majd a C-n átmenő és BC-vel β/2 szöget bezáró t4 tengelyen való tükrözés viszi át B2-be.
Ez a két tükrözés ‐ az idézett tétel megfordítása alapján ‐ helyettesíthető egyetlen forgatással, amelynek középpontja a t1 és t4 metszéspontja, szöge kétszer akkora, mint a t1-et t4-be átvivő forgatás, és iránya megegyezik az utóbbi forgatás irányával. A két tengely szöge (mint a t1, t2 és t4 határolta háromszög külső szöge)
α2+β2=90,(1)
így C2-t a B2-be 180-os forgatás viszi át, vagyis a tengelyek metszéspontja éppen a B2C2 szakasz F felezőpontja.
Mivel pedig az F pontból a BC szakasz 90-os szögben látszik, azért F rajta van a BC átmérőjű Thales-körön, ezt kellett bizonyítanunk.
 
Megjegyzés. A bizonyításban α-ról és β-ról csak azt használtuk fel (1)-ben, hogy összegük 180. A feladat állítása tehát helyes marad akkor is, ha a háromszög AB és AC oldalára kifelé olyan rombuszokat rajzolunk, melyeknek B-nél, ill. A-nál levő szöge egyenlő; továbbá akkor is, ha mindkét oldalra befelé rajzoljuk a rombuszokat. Az általánosított állítás bizonyítható ‐ értelemszerű módosításokkal a II. és III. megoldás gondolatmenetével is.
 
2. feladat. Mennyi a K=5x-6y+7z kifejezés legkisebb és mennyi a legnagyobb értéke, ha x, y és z olyan nem negatív számok, melyekre fennáll
4x+y+2z=4(2)
és
3x+6y-2z=6?(3)

I. megoldás. Fejezzük ki a három paramétertől függő K kifejezést egyetlen paraméterrel, pl. x-szel. A feltételi egyenletekből összeadással és rendezéssel
y=107-x,(4)
és ezt felhasználva pl. (2)-ből
z=97-32x.(5)

A feltétel alapján x nem lehet negatív, a 0 értéket azonban már felveheti, mert x=0 esetén (4) és (5) szerint y és z pozitívok, x minimális értéke tehát 0. Másrészt abból, hogy y és z nem negatív, x-re (4) és (5) alapján
x107,illetvex67
adódik, tehát x maximális értéke 67.
(4) és (5) felhasználásával
K=5x-6y+7z=x2+37,
ennek értéke x növekedésével nő, tehát legkisebb és legnagyobb értéke ‐ az x minimális és maximális értékét behelyettesítve ‐
Kmin=37,illetveKmax=67.

 
 
6. ábra
 

II. megoldás. Szemléltessük a feladatban szereplő háromváltozós kifejezéseket egy térbeli derékszögű koordinátarendszerben. (A térbeli koordináta geometria bizonyos elemeinek ismeretét ebben a megoldásban feltételezzük.)
A (2) és (3) egyenletek egy-egy síkot határoznak meg a térben (6. ábra). A mind a két egyenletet kielégítő számhármasok az e két sík metszésvonalán elhelyezkedő pontok koordinátái. Az x0, y0, z0 további feltételek miatt ennek a metszésvonalnak csak az első térnyolcadba (és annak határára) eső része jön szóba, ez pedig a P1(0,10/7,9/7) ponttól a P2(6/7,4/7,0) pontig terjed.
Az 5x-6y+7z=K egyenlet minden adott K értékre egy-egy síkot határoz meg, amely az X-, Y-, Z- tengelyből rendre
a=K/5,b=-K/6,c=K/7
hosszúságú szakaszt metsz le. Ezek egyenes arányban vannak K-val, tehát a különböző K értékekhez tartozó síkoknak a koordináta-síkokba eső metszésvonalai párhuzamosak, így maguk a síkok is párhuzamosak.
 
 
7. ábra
 

Ábrázoljuk a párhuzamos síksereg P1-en, illetve P2-n átmenő egyedét (7. ábra). K értéke P1-ben 3/7, P2-ben 6/7, különbözők, így P1-en és P2-n a síksereg két különböző egyede halad át, a tengelymetszetek
a1=3/35,b1=-3/42,c1=3/49,illetvea2=6/35,b2=-6/42,c2=6/49.
A P1P2 szakasz minden egyes belső pontján a párhuzamos síkseregnek egy és csak egy ‐ a két megrajzolt sík közti ‐ egyede megy át. A tengelymetszetekből megállapítható, hogy P1-től P2 felé haladva K értéke növekszik, tehát a fenti K1 a legkisebb, K2 a legnagyobb érték.
 

3. feladat. Az ABC hegyesszögű háromszög B és C csúcsában az AB, illetőleg AC oldalra emelt merőlegesek metszéspontja P. P-nek a BC szakaszon levő (merőleges) vetülete Q. Bizonyítandó, hogy a Q ponton átmenő, BC-től különböző egyeneseknek a BAC szög szárai közé eső szakasza nagyobb BC-nél.
 
I. megoldás. Legyen egy a Q ponton áthaladó, a BC-től különböző egyenesnek az AB szárral való metszéspontja E, AC-vel való metszéspontja F (8. ábra). A P-ből az EF-re húzott merőleges talppontja legyen Q1.
 
 
8. ábra
 

Hasonlítsuk össze (Pythagoras tétele alapján) a BQ és EQ1, továbbá a QC és Q1F szakaszokat. A BPQ és EPQ1 derékszögű háromszögekből
BQ=BP2-PQ2,EQ1=EP2-PQ12.
A PQQ1 és PEB derékszögű háromszögekből nyilvánvalóan
PQ>PQ1(6)
ésEP>BP.(7)
Ezek szerint BQ kifejezésében a kisebbítendő kisebb, a kivonandó pedig nagyobb, mint EQ1 kifejezésében, tehát
BQ<EQ1.(8)
Ugyanígy a PFC derékszögű háromszögből adódó
PF>PC(9)
felhasználásával a CPQ, FPQ1 és PQQ1 derékszögű háromszögekből
QC=PC2-PQ2<PF2-PQ2<PF2-PQ12=Q1F.(10)

Megmutatjuk még, hogy Q a BC szakaszon, Q1 az EF szakaszon van. Ekkor (8)-at és (10)-et összeadva következik a bizonyítandó egyenlőtlenség:
BC=BQ+QC<EQ1+Q1F=EF.(11)

A Q és Q1 helyzetére kimondott állítás így látható be. Az ABC háromszög B-nél és C-nél levő szöge hegyesszög, így az AB-re B-ben és AC-re C-ben állított merőlegeseknek az oldalegyenesektől a háromszöget tartalmazó félsíkba induló félegyenesei BC-vel hegyesszöget zárnak be. Így P ezeknek a félegyeneseknek a metszéspontja, vetülete, Q, a BC szakaszon van, és P a BC egyenes ellenkező oldalán fekszik, mint A.
Ha E az AB oldal B-n túli meghosszabbításán van ‐ amit a továbbiakban mindig felteszünk, mert, ha kell, a betűzés megcserélésével elérhetünk ‐, akkor E és P a BC egyenes ugyanazon oldalán van, tehát BEPQ konvex négyszög; E-nél levő szöge, mint a BEP derékszögű háromszög egyik szöge, hegyesszög, Q-nál levő szöge pedig derékszög, tehát az EQ átló PE-vel is, PQ-val is hegyesszöget zár be, s így Q1 az EQ szakasz belső pontja. Ezzel a bizonyítást befejeztük.
 
Megjegyzés. A feladat állítása érvényes, akármekkora is a háromszög A-nál levő szöge, hiszen csak a B és C csúcsnál levő szögről használtuk fel, hogy hegyesszögek. Világos, hogy érvényes marad akkor is, ha pl. B-nél derékszög van, ekkor ugyanis P és Q egybeesik C-vel. Ha viszont pl. B-nél tompaszög van, akkor a (11) egyenlőtlenség nem következik (8)-ból és (9)-ből, mert az utolsó két bekezdés meggondolásai nem érvényesek, Q a BC szakaszon kívül keletkezik, és valóban EF lehet kisebb is, nagyobb is, mint BC.
 
II. megoldás. Az I. megoldás (7) és (9) egyenlőtlensége szerint az EPF háromszögben a P-ből induló oldalak nagyobbak, mint a BPC háromszög megfelelő oldalai. Megmutatjuk, hogy egyrészt EPF>BPC, másrészt hogy ebből, továbbá a BCP és CBP szögek hegyesszög voltából következik, hogy a harmadik oldal is az EPF háromszögben nagyobb.
 
 
9. ábra
 

A szögekre kimondott egyenlőtlenség igazolására rajzoljuk meg a B, E, Q, valamint a C, F, Q pontokon áthaladó köröket (9. ábra). P az első kör belsejében van, mert a BQ szakasz P-ből az ABC szöggel egyenlő szög alatt látszik (merőleges szárú hegyesszögek), E-ből pedig ennél kisebb szög alatt. A másik körön viszont kívül fekszik P, mert a QFC ív P-ből vett látószöge akkora, mint az ACB szög, a P-vel egy oldalon levő kiegészítő ív pontjaiból vett látószög pedig nagyobb, mert innen a QF rész-ív látható ekkora szög alatt. Ezek alapján
EPB>EQB=FQC>FPC,
és a két szélső szöghöz a BPF szöget hozzáadva valóban
EPF>BPC.(12)

 
 
10. ábra
 

Az EPF és BPC háromszögek EF és BC oldalaira vonatkozó állítás igazolásához úgy forgattuk el a BPC háromszöget P körül, hogy B a PE szakaszra essék (10. ábra), a PC-nél hosszabb PF oldalt pedig P-től rámértük a PC félegyenesre is, a végpont F1. Húzzunk most BC-vel párhuzamost E és F1 közül azon a ponton át, amelyik közelebb van BC-hez (a 10. ábrán az F1 pont az), messe a párhuzamos PE-t G-ben. Mivel PC<PF=PF1, azért nyilvánvalóan
BC<GF1.(13)

Ha az ABC háromszög B-nél és C-nél levő szöge hegyesszög, akkor a PBC-vel egyenlő PGF1 szög is hegyesszög, és így kiegészítő szöge, az EGF1 szög, tompaszög. Ezért
GF1<EF1.
Ezt (13)-mal egybevetve
BC<EF1.(14)
Mivel az EPF1 és EPF háromszögek két-két oldala egyenlő, de közbezárt szögük az előbbi háromszögben kisebb, azért1
EF1<EF,
és ezt (14)-gyel egybevetve BC<EF; az állítást bebizonyítottuk.
 
Megjegyzés: A (12) egyenlőtlenség a következőképpen is belátható. Rajzoljunk köröket a BP és CP szakaszok, mint átmérők fölé; ezek egymást P-ben és Q-ban metszik. Legyen ezek Q-tól különböző metszéspontja EF-fel E1, illetőleg F1 (11. ábra). P-ből az E1F1 szakasz ugyanakkora szögben látható, mint a BC szakasz: E1PF1=BPC, mert a BPF1 szög közös részük, nem közös E1PB, illetőleg F1PC részük pedig egyenlő a vele egy íven nyugvó E1QB, illetőleg F1QC=FQC szöggel, ha F1 a QF szakaszon, vagy annak Q végpontjában van, ‐ az utóbbi szögek viszont csúcsszögek. Ha pedig F1 a QE szakaszon van, akkor az E1QB szög külső szöge az F1PCQ húrnégyszögnek, az F1PC rész-szög pedig belső szög a négyszög Q-val szemben fekvő csúcsánál, tehát a nem közös szög-részek egyenlősége ilyenkor is fennáll.
 
 
11. ábra
 

Az E1F1 szakasz része az EF szakasznak, az E1PF1 szög része az EPF szögnek, tehát valóban fennáll EPF>BPC. (Bizonyítani kellene még az E1, F1 pontok helyzetéről felhasznált állítást.)
 
 
12. ábra
 

III. megoldás. Állítsunk merőlegest Q-ban EF-re, és messe ez a PC egyenest C1-ben, PB-t pedig B1-ben; B1 és C1 merőleges vetülete a BC egyenesen legyen B2, ill. C2 (12. ábra). E az AB oldal meghosszabbításán van, ezért a merőleges a PQC derékszögű szögtartományban halad, tehát a BCP háromszög PC oldalát és a BP oldal meghosszabbítását metszi, továbbá C2 a QC szakaszon adódik. Ezért QC1<QB1, és egyszersmind
QC2<QB2.(15)

C és Q rajta van a C1F átmérő fölötti Thales-körön. A QFC1 és QCC1 szögek egyenlők, mint ugyanazon íven nyugvó kerületi szögek, így a QFC1 és C2CC1 derékszögű háromszögek hasonlók. A két átfogó közül FC1 a nagyobb, mert a körnek átmérője, tehát a megfelelő befogókra
FQ>CC2.(16)

A BC-ből még fennmaradt C2B szakasz helyett a nála nagyobb B2B-ről mutatjuk meg, hogy kisebb az EF-ből fennmaradt EQ-nál. (B2B a BC-nél nagyobb is lehet.) Ehhez a BB1B2 és az EB1Q háromszögeket hasonlítjuk össze. B és Q rajta van az EB1 átmérő fölé rajzolt Thales-körön, ezért egyrészt
EB1>BB1,
másrészt a két háromszögben az egy íven nyugvó B1EQ és B1BQ kerületi hegyes szögek egyenlők. Így a két háromszög hasonló, és az EB1Q háromszög oldalai nagyobbak, tehát
EQ>BB2.(17)
Most már a (15)‐(17) egyenlőtlenségek alapján valóban
EF=EQ+QF>BB2+C2C=BQ+QB2+C2C>BQ+QC2+C2C=BC.

 
 
13. ábra
 

IV. megoldás. A feladat állítása következik abból is, ha megmutatjuk, hogy az AEF háromszög köré írt k' kör átmérője nagyobb, mint az ABC háromszög köré írt k kör átmérője (13. ábra), hiszen nagyobb körben ugyanakkora kerületi szög ‐ ti. a BAC=EAF szög ‐ nagyobb húr felett nyugszik.
A k kör átmegy P-n is, és AP a kör egy átmérője, mert az ABPC négyszögben a B és C csúcsnál derékszög van. Elég tehát belátnunk, hogy P a k' kör belsejében van, hiszen ekkor k'-nek van k átmérőjénél nagyobb húrja, ezért k' átmérője nagyobb, mint k átmérője. P valóban k belsejében van, mert (8) alapján
EFP>BPC=180-BAC=180-EAF,
és az EF szakasz a k' kör (A-t nem tartalmazó) EF ívének pontjaiból látszik 180-EAF szög alatt. Ennél nagyobb szög alatt az EF szakaszt csak a k' kör belső pontjaiból lehet látni. Ezt akartuk bizonyítani.
 
 Scharnitzky Viktor, Lukács Ottó

1Ugyanis az FF1 szakasz P-n átmenő felező merőlegesének ugyanazon oldalára esik E és F1.